Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

AKP'nin Orman Talanı Israrı

Larapark Kaldığı Yerden Devam Edecek

Turizm Teşvik Kanunu Tasarısı, Anayasa Mahkemesi iptal kararının gerekçesi de göz önünde bulundurularak yeniden hazırlandı ve Meclis'e gönderildi. Tasarı yasalaşırsa aralarında Larapark'ın da olduğu tartışmalı 52 proje kaldığı yerden devam edecek.

Sabah Gazetesibr/>

Turizm Teşvik Kanunu Tasarısı, Anayasa Mahkemesi iptal kararının gerekçesi de göz önünde bulundurularak yeniden hazırlandı ve Meclis'e gönderildi. Tasarı yasalaşırsa aralarında Larapark'ın da olduğu tartışmalı 52 proje kaldığı yerden devam edecek. Anayasa Mahkemesi tarafından ormanlar zarar görecek diye daha önce yürürlüğü iptal edilen, "Turizmi Teşvik Kanunu" yeniden Meclis'te. Tasarı, Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesi de göz önünde bulundurularak yeniden hazırlandı. Tasarıda Larapark ile birlikte 52 projenin önünü 6. madde açacak. Söz konusu maddede Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesinden önce ihalesi yapılan projelere yeni şartları yerine getirmek kaydıyla kaldığı yerden devam imkânı sağlanıyor.

Tasarı ne getiriyor

Tasarıyla Hazine'ye ait yerler Maliye Bakanlığı'nca, Turizm Bakanlığı'na tahsis edilebilecek. Tasarıya göre tahsis edilecek orman sayılan yerlerde; tahsis edilecek alan, il genelindeki orman sayılan yerlerin yüzde 1'ini geçemeyecek. Eğer ağaç kesilirse kesilen ağaç sayısının iki katı ağaçların kesildiği alana, bu alanda ağaç dikmek mümkün değilse orman idaresince belirlenecek en yakın alana dört katı sayıda ağaç dikilecek.

Tahsis edilecek alanlar

Çevre ve Orman Bakanlığından Turizm Bakanlığı'na tahsis edilecek alanlar şunlar:

- Sağlık turizmine uygun alanlar.
- Jeotermal kaynakları olan yerler.
- Kış turizmine uygun tesislerin yapılabileceği yeterli pist uzunluğunu ve rakımı sağlayan bölge.
- Yayla, kırsal ve benzeri turizm türlerine yönelik tesislerin yer alabileceği yerler.
- Golf turizmine yönelik uluslararası standartlara uygun tesislere imkan sağlayan alanlar.
- Kruvaziyer ve yat gibi deniz turizmine yönelik olarak kıyıdan başka bir yerde yapılması mümkün olmayan bölgeler.
- Uluslararası yarışmaların yapılabileceği turizm amaçlı spor tesisleri yapılabilmesi için uygun iklim yapısı veya coğrafi özellik sağlayan yerler.

İşte Larapark'ı kurtaracak madde

MADDE 6: Anayasa Mahkemesi kararının gerekçelerinin yayımlandığı 24 Kasım 2007'den önce, Bakanlıkça tahsisi yapılan ve imar planı hazırlanması, turizm yatırımı belgesi alınması, AŞ kuruluşu gibi yükümlülüklerini kısmen tamamlayan ön izinli veya kesin tahsis aşamasına gelen veya adına kesin tahsis işlemi yapılmış olup irtifak hakkı kurulamayan yatırımcılar bulunmakta. Yatırımcıların taşınmaz üzerinde yapılması zorunlu işlemleri kısmen veya tümüyle bitirmeleri nedeniyle sermaye-zaman kaybına sebep olunmaması için, tahsislerin, yeni şartlara uygun hale getirilmesi halinde kaldığı yerden devamı öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/larapark-kaldigi-yerden-devam-edecek_60353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!