Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Latinlerin Utanç Duvarı!

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin ardından Arjantin’in Buenos Aires eyaletinde de zenginlerle yoksullar arasına duvar çekilmeye başlandı. Zengin San Isidro bölgesinin belediye başkanı Gustavo Posse, hırsızların otoyoldan geçerek gelmesini önleme gerekçesiyle duvar örülmesi emrini vermişti. Basının ‘nifak duvarı’ adını taktığı, 1.5 km

Radikal Gazetesi
Latinlerin Utanç Duvarı!

Küresel ekonomik kriz zenginlerle yoksullar arasındaki uçurumu artırırken, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin ardından Arjantin’in Buenos Aires eyaletinde de zenginlerle yoksullar arasına duvar çekilmeye başlandı. Zengin San Isidro bölgesinin belediye başkanı Gustavo Posse, hırsızların otoyoldan geçerek gelmesini önleme gerekçesiyle duvar örülmesi emrini vermişti. Basının ‘nifak duvarı’ adını taktığı, 1.5 km uzunluğunda, 3 metre yüksekliğinde olması planlanan setin inşasına geçen hafta başlanmasıyla protestolar sökün etti. Solcu hükümet duvar inşasının durdurulmasını talep ederken, bir bölge mahkemesi bu yönde karar aldı. Ancak zenginler de pes edeceğe benzemiyor.

Pek çok kişinin ‘Berlin Duvarı’, ‘ayrımcılık simgesi’ benzetmesi yaptığı sete önce kırmızı boyayla ‘Hepimiz eşitiz’ graffitileri yazıldı. Önceki hafta bölgeyi basan protestocular duvarın metal çubuklarını söküp beton bloklarına çekiçle vurdu. Bölgeye sevk edilen polisler eylemi izlemekle yetindi. San Isidro’nun yoksul komşusu San Fernando bölgesinin belediye başkanı Osvaldo Amieiro projeyi ‘ayrımcı’, ‘utanç verici’ diye nitelerken, hükümet de duvarın ‘yasadışı, antidemokratik, ülke için geriye doğru adım’ olup olmadığının saptanması gerektiğini belirtti. Devlet Başkanı Christina Kirchner, Güney Afrika’daki eski ırkçı rejime atıfla, bunun ‘toplumsal apartheid olacağını’ söyledi. Bölge mahkemesi duvar inşaatının durdurulmasına hükmederken, onun yerine polis karakolu kurulmasını önerdi.

Duvara dikenli tel çekip polis gözeteminde giriş-çıkış yapılacak üç kapı koymayı da planlayan Posse ise, “Seçmenlerimi korumak için yasanın elverdiği ölçüde elimden gelen her şeyi yapacağım. Zira orası bir suç koridoru” diye direndi. Geçen ay büyük kentlerde güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle protesto yürüyüşleri düzenleyen binlerce kişiye, yüksek mahkeme üyesi Carmen Argibay “Bu kişilerin yoksulluk, açlık var diye yürüdüklerini hiç görmedim. Bu şekilde bir yere varamayız, arabayı atın önüne koyamazsınız” diye çattı. 28 Haziran’da genel seçime gidecek Arjantin’de son 20 yılda suç oranı ikiye katlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/latinlerin-utanc-duvari_68176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!