Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

LEED Yeni Versiyonu LEEDv4.1 O+M Yayınlandı

LEED'in yeni versiyonu lanse edildi. Binaların tasarımı, inşası ve işletimi açısından performans değerlendirmesinin yapıldığı LEED, 18 yıldır yenilikçi versiyonlarıyla küresel yeşil bina piyasasına öncülük etmekteydi ve 26 Mart'ta yayınlanan LEED v4.1 versiyonu ile bir ilke imza atmış oldu.

yapi.com.tr
LEED Yeni Versiyonu LEEDv4.1 O+M Yayınlandı

USGBC ve teknik ekibin kıdemli başkan yardımcısı Melissa Baker, yapılan değişikliklerin her tür proje için sertifikasyon sürecini basitleştirip kolaylaştıracağını söyledi. Bütün binaları LEED kullanıcısı yapmakta kararlı olduklarını ve LEED4.1'in lansmanının yeşil binalar vizyonu için atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

USGBC'nin Başkanı ve CEO'su olan Mahesh Ramanujam, geçtiğimiz hafta güncellemenin içerdiği yeni hareketi açıkladı. LEEDv4.1'in, günümüz pazarının ihtiyacının çok daha fazlasına imkan sağlayacağını vurguladı. İlk kez yayımlanacak olan LEED v4.1 O+M, iyileştirme çalışması altıda olan veya az ya da hiç onarım yapılmayan mevcut binaları derecelendirme sistemi olarak kullanabilecek. Mevcut binalar ibaresi, okullar, dükkanlar, oteller, veri merkezleri, depolar ve dağıtım merkezlerini kapsıyor olacak. Eskiden sadece bütün bina için geçerli olan LEED, artık mevcut iç mekanlar için de kullanıma uygun sayılacak.

LEED skorunu hesaplayabilmek için Arc platformunu kullanan mevcut bina sahipleri, beş kategoride (Enerji, Su, Atık, Ulaştırma ve İnsan Deneyimi) bir performans değerine ulaşacaklar. LEED v4.1 O+M sertifikalı bir projenin, performans değeri olarak en az 40 puan elde etmesi gerekecek. Beta sürecinde veriler, v4/1 derecelendirme sisteminin nihai formunu kullanacak. Arc platformunun LEED derecelendirme sistemine yapmış olduğu destekle, LEED v4.1 O+M mevcut binaların sertifikasyonuna imkan sağlayacak ve günümüz pazarındaki çevresel performans değerlendirme açığını kapamış olacak.

ETİKETLER: LEED
http://www.yapi.com.tr/haberler/leed-yeni-versiyonu-leedv4-1-o-m-yayinlandi_164419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!