Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Levent-Hisarüstü Arası Metroyla 6 Dakikaya İndi

Levent’ten Hisarüstü’ne 6 dakikada ulaşılmasını sağlayacak mino metro hattı dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.

yapi.com.tr
Levent-Hisarüstü Arası Metroyla 6 Dakikaya İndi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın geçen hafta belediye meclisinde müjdesini verdiği Levent-Hisarüstü mini metro hattı törenle hizmete açıldı. Levent’ten Hisarüstü’ne 6 dakikada ulaşılmasını sağlayacak metro hattıyla Levent-Etiler güzergâhının yükünü çeken Nispetiye Caddesi’ndeki trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azalması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı ortak çalışması olan Levent-Hisarüstü arasında yapılan “mini metro” hattının çalışmalarına 2013’te başlandı. Geçen aralık ayında hizmete açılması planlanan metro hattına bağlantısı için 25 Ocak 2014 - 1 Şubat 2014 tarihleri arasında makas çalışması yapıldı. Şubat ayında deneme sürüşlerine başlanan ve dört istasyonun bulunacağı hatta, 2 adet 4’lü dizi tren işletmesiyle başlanıp ihtiyaca göre 3 trene çıkılabilecek.

Füniküler olacak

Ana hat üzerindeki maksimum teorik işletme hızı da 80 km/s olarak öngörülüyor. Yeni metro hattıyla Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu’ndan Taksim’e 16, Yenikapı’ya 23, Bakırköy’e 32, Bağcılar’a 54, Atatürk Havalimanı’na 57, Başakşehir’e 72, Üsküdar’a 34, Kartal’a 66 dakikada ulaşılabilecek. Bölgede yapılacak bir proje de Hisarüstü-Aşiyan füniküleri (eğimli alanda çalışan raylı taşıma aracı) olacak. Füniküler, Hisarüstü’nden 3 dakikada Aşiyan sahiline ulaşacak. Başlangıç noktası Aşiyan Parkı olan projenin ilk ve son istasyonları arasındaki yükseklik farkı 104 metre. Yamaç boyunca seyirlik bir vagonla yer üstünde yolculuğun yapılacağı hattın uzunluğu 730 metre olacak.

Ulaşıma 32 milyar lira

Topbaş, törende şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın zamanını en iyi şekilde kullanacağı bu ulaşım sistemleri, hızın yanı sıra kalite ve konfor getirecek. Bir şehrin medeniyet ölçüsü, o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul'a 11 yılda yaptığımız ulaşım yatırımlarının toplamı 32 milyar lira.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/levent-hisarustu-arasi-metroyla-6-dakikaya-indi_130364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!