Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Libya’da İş Yapanların Bilmesi Gerekenler

Libya’daki iç karışıklık sonucu ülkeyi terk eden Türk işadamlarının BM kararının uygulanması sonucunda bu ülkeye tekrar dönmeleri ve işlerine kaldıkları yerden devam etmeleri epey zaman alacak. Bu nedenle Libya’da yaptıkları işlerle ilgili bazı bilgilere sahip olmaları ve birçok önlemleri almaları gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Cumhuriyet Gazetesi
Libya’da İş Yapanların Bilmesi Gerekenler

Libya’daki iç karışıklık sonucu ülkeyi terk eden Türk işadamlarının BM kararının uygulanması sonucunda bu ülkeye tekrar dönmeleri ve işlerine kaldıkları yerden devam etmeleri epey zaman alacak. Bu nedenle Libya’da yaptıkları işlerle ilgili bazı bilgilere sahip olmaları ve birçok önlemleri almaları gerektiğini belirtmek istiyoruz.

1- Türkiye ile Libya arasındaki ticari anlaşmalar.

- Türkiye ile Libya arasında Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşması taslak çalışmalarına başlanmış ancak henüz imzalanmamıştır.Bu nedenle vergileme işlemlerinde her iki ülkenin kendi mevzuatı geçerli olacaktır.

- Sosyal güvenlikle ilgili anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmada “Libya’da iş yapan Türk firmaları nezdinde çalışan Türk işçilerinin hastalık, iş kazası ve doğumdan dolayı kısa vadede nakdi yardımlarını Libya mevzuatına göre işveren ödemekle yükümlüdür. Bu hususta doğacak ihtilafların çözümünde Libya Sigorta Kurumu, gerek işçiye gerek Türk Sosyal Sigortalar Kurumu’na yardımcı olmayı, mevzuatlarına ilişkin her türlü bilgiyi vermeyi taahhüt eder” şeklinde yer alan madde, ileride Türk işçiler ile ilgi sorunların çözümünde dikkate alınacak bir hüküm olacaktır.

- Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması 25.11.2009, Hukuki, Ticari ve Cezai Konularda Adli İşbirliği Anlaşması da 26.02.2010 tarihinde imzalanmış, onay beklemektedir.

2- Libya’daki mevcut durum vergi ödevleri bakımından mücbir sebep sayıldı.

01.03.2011 tarihli 45 sayılı Vergi Usul Kanunu’na ilişkin sirkülerle Libya’da iş yapanların vergi ödevlerini yerine getirmede Libya’daki durum mücbir sebep olarak kabul edildi. Buna göre, bahsi geçen olaylardan etkilenen mükelleflerin durumlarını ispat veya tevsik eden bilgi ve vesikalarla etkilendikleri süreyi de belirtmek suretiyle gelir/kurumlar vergisi bakımından bağlı oldukları vergi dairesine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu bildirim iştirak kazançları istisnası uygulaması, şube kazançlarının 2010 kurumlar vergisi beyannamesine dahil edilmesi, yurtdışı kazançlarının bildirimi gibi hususlardır.

3- Libya’da iş yapanlar mevcut durumlarını Dış Ticaret Müsteşarlığı’na bildireceklerdir.

Libya’da şube veya orada şirket kurarak iş yapanlar, proje adı, yeri, iş türü, sözleşme tarihi, iş tutarı, işin tamamlanma oranı, hakediş alacakları, teminatları, tahliye ettikleri işçilerin durumu gibi bilgileri Dış Ticaret Müsteşarlığı’na bildireceklerdir. Bildirim tarihi en geç 8 Mart olarak belirlenmesine rağmen, bu bildirimde bulunmayanların gerekli yazışmayı yapmalarında yarar var.

4- Kredi borcu olanların borçları yeniden yapılandırılacak.

Türk bankaları Libya’da şirket kurmadan iş yapanlara 317 milyon nakdi, 1 milyar 903 milyon dolar gayri nakdi kredi, Libya’da yerleşik firmalara 24 milyon dolar nakdi, 194 milyon dolar gayri nakdi kredi vermiş bulunmaktadır. Yani kredi riski toplam 2.4 milyar doları bulmaktadır. Bu borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili çalışmalara başlanmış durumda.

5- Geçici ihracat yoluyla Libya’ya giden makine ve teçhizatların geri getirilmesi süresi uzatılacak.

Şu anda Libya için 519.6 milyon dolar geçici ihracat izni verilmiştir. Libya’daki makine ekipman değerinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Geçici ihracatla ilgili Gümrük Genel Tebliği’ne göre; “Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında geçici olarak Türkiye Gümrük Bölgesi dışına ihraç edilen eşyanın, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nca verilen süre içerisinde geri getirilmesi esastır. Söz konusu eşyanın yurtdışında kalma süresi, Gümrük Kanunu’nun 168’inci maddesinde belirtilen 3 yıllık süreyi aşamaz. Ancak bu süre Dış Ticaret Müsteşarlığı’nca uzatılabilir. Anılan müsteşarlıkça verilecek süre uzatım yazısı, süre bitiminden önce başvurulmak kaydıyla, ilgili gümrük müdürlüğünce ek süre belgesi olarak değerlendirilir.” Libya’daki mevcut durum mücbir sebep sayılarak bu sürenin uzatılması sağlanacak.

6- Türkiye ile Libya arasındaki ticari ilişkiler.

6.3 milyon nüfusu, 1.8 milyon km2 yüzölçümü, nüfusunun yüzde 97’si Sünni Müslüman olan Libya’ya 2010 yılında yaklaşık 2 milyar dolar ihracatımız, 500 milyon dolar ithalatımız gerçekleşmiştir. İhracatımızda önemli payı demir çelik ve metal ürünler oluştururken ithalatımızda ham petrolden ürünler ciddi bir nispi paya sahiptir. Libya’da Türklerin kurduğu yerleşik firmaların, özellikle inşaat firmalarının proje tutarı ciddi tutarlara ulaşmıştır.

Libya’nın geleceği insanlık ve Türk ekonomisi için çok büyük öneme sahip bulunurken bakalım dünya finans imparatorluğu bize hangi faturaları ödetecek?

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/libyada-is-yapanlarin-bilmesi-gerekenler_86402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!