Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Likya Yolu' Açılıyor

Güneş Ülkesi'ndeki 'Likya Yürüyüş Yolu'nun turizm açısından bir alternatif olması için çalışmalar sürdürülüyor. Söz konusu yol, Fethiye'den başlay

Akşam Gazetesib>'Güneş Ülkesi'ndeki 'Likya Yürüyüş Yolu'nun turizm açısından bir alternatif olması için çalışmalar sürdürülüyor. Söz konusu yol, Fethiye'den başlayıp Antalya'ya kadar uzanıyor.

Muğla'nın Fethiye İlçesi'ni de kapsayan ve 'Antik Likya' olarak adlandırılan bölgedeki yürüyüş yolunun, turizm için yeni alternatif olmasına çalışılıyor. 'Likya Yürüyüş Yolu'nun satılabilir tur programı haline getirilmesi için uzun yıllardır çaba gösteren Antalya Müzesi Müdür Yardımcısı Sabri Aydal, 'Güneş Ülkesi' olarak adlandırılan Likya bölgesindeki yolun Fethiye'den başlayıp Antalya'ya kadar uzandığını belirtti.

İngiliz yazarın çalışması
İngiliz yazar Kate Clow'un çalışmalarını 'Lycian Way' adı altında kitaplaştırdığını ve bunun üzerine bölgeye ilginin arttığını söyleyen Aydal, Dünya Turizm Örgütü'nün (WTO) araştırmalarından sonra yürüyüş yolunun daha da önem kazanacağını belirtti.

Doğa ve kültür turları için en iyi güzergahlardan biri olarak gösterilen 'Likya Yürüyüş Yolu'nun bir ürün haline getirilerek uluslararası pazara çıkarılmasıyla ilgili çalışmaların yoğunlaştığını bildiren Aydal, şöyle konuştu: ''Antik Likya, doğal ve kültürel Anadolu zenginliğinin en yoğun yaşandığı bölgelerimizden biri. 'Güneş Ülkesi' olarak adlandırılan bu bölgede Likya Yolu olarak bilinen bölüm uzun bir yürüyüş hattı. Yol üzerinde çeşitli etaplar var ve her birinin özelliği farklı. İnsanlar ve hayvanlar bu antik yolu yüzyıllardır kullanmışlar.'' Yolun turizme kazandırılmasının ortak çalışmalarla mümkün olabileceğini ifade eden Aydal, şöyle devam etti: 'Bu konuda yapılacak çok iş var. Ancak bunun finansmanı ciddi bir sorun. Turizmciler ve turizm birlikleri elbette destek olurlar ve çalışmalara katkı sağlarlarsa Likya Yürüyüş Yolu'nun kısa sürede popüler hale gelmemesi için bir sebep yok. Son zamanlarda yurtdışından talep oluyor, bunun mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Yürümek için gerekli bilgiler mevcut, her yaştan normal insanın yürüyebileceği bir yol.''

Üzerinde yapı olmamalı
Yürüyüşe gelecek kişi veya grupların, gereksinim duydukları şeyleri yanlarında getirmesi ve taşıması gerektiğini dile getiren Sabri Aydal, ''Aksi takdirde belirli mesafelerde kafeler veya tuvaletlerin yapılması doğal güzelliği yok edecektir. Bölgede kitlesel turist hareketlerinin yoğunlaşması doğanın bozulmasını da beraberinde getirecektir. Bir ürün yaratalım derken, doğanın ve kültürün o eşsiz yapısından mahrum kalmayalım'' diye konuştu. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/likya-yolu-aciliyor_5904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!