Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Limak’a Alkumru HES için 350 Milyon Dolarlık Kredi

Limak Enerji, Siirt’te Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) için, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi’den 350 milyon dolarlık kredi aldı. 466 milyon dolarlık bir yatırım olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 2010 yılı sonunda üretime başlandığında Türkiye’nin en büyük özel sektör HES’lerinden

yapi.com.tr
Limak’a Alkumru HES için 350 Milyon Dolarlık Kredi

Limak Enerji, Siirt’te Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) için, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi’den 350 milyon dolarlık kredi aldı. 466 milyon dolarlık bir yatırım olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 2010 yılı sonunda üretime başlandığında Türkiye’nin en büyük özel sektör HES’lerinden biri olacak. Kredi, 4 yılı geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vade ile ödenecek.

Swissotel’de gerçekleştirilen kredi imza törenine Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Genel Müdürü Faik Açıkalın katıldı. Törende bir konuşma yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’nin en büyük iki bankasından 350 milyon dolar büyüklükte bir kredi almanın kriz ortamında önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi’ye kendilerine ve projelerine inandıkları için teşekkürlerini sunan Özdemir, Alkumru Barajı’nın Siirt ve bölge ekonomisine 3 yıllık inşaat süresince bölgeden temin edilen mal ve hizmetlerle yaklaşık 50 milyon dolarlık bir değer sağlayacağını vurguladı. Nihat Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşaatına hızla devam ettiğimiz Alkumru, Türkiye'deki özel sektör hidroelektrik santralleri arasında en büyüklerden biri olacak. 466 milyon dolarlık yatırım ile inşaat döneminde 2000 kişiye doğrudan, 10.000 kişiye ise dolaylı istihdam sağlayan bu proje bölge ekonomisine canlılık kazandıracak. Ayrıca projenin tamamlanması ile üretilecek enerji, ülke ve bölgenin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasına da olumlu katkı yapacaktır.”

Özince: Banka olarak krize rağmen desteğimizi sürdürmemiz önemli

Daha sonra söz alan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, “Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krize rağmen, Limak Grubu’nun enerji yatırımlarını ve bu yatırımlara finansal destek sağlayan bankaların örnek bir çalışma ortaya koyduklarını düşünüyorum” dedi. Ersin Özince konuşmasını şöyle sürdürdü: “Global krizin etkilerinin devam ettiği bir dönemde, ülkemizin en stratejik sektörlerinden olan inşaat ve enerji sektörlerine de Banka olarak desteğimizi sürdürmemiz oldukça önemlidir. Söz konusu önemin farkında olan İş Bankası’nın enerji projelerine verdiği finansman desteği de önemli boyutlara ulaşmıştır. Bugüne kadar, Bankamızca 17 adet projeye finansman sağlanmış olup, söz konusu projelerin yüzde 56’sı yenilenebilir niteliktedir. Sadece global krizin yaşanmaya başladığı 2008 yılının son çeyreğinden itibaren Bankamızca yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı için taahhüt edilen yeni tahsisli kredi tutarı yaklaşık 265 milyon dolar düzeyindedir.”

Açıkalın: Değer yaratan tüm projelerde yatırımcının yanındayız

Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın ise, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmesine önemli katkı sağlayacak Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali yatırımına, İş Bankası ile birlikte 350 milyon dolar kredi sağlamaktan gurur duyduklarını belirtti.  Açıkalın sözlerine şöyle devam etti; “Yıllık elektrik üretimi yaklaşık 1 milyar Kwh’a ulaşacak Alkumru Santrali, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük özel sektör enerji yatırımlarından biri konumunda olacak. Enerji kaynaklarında dışa bağımlılık tüm ülkelerin çözmeye çalıştığı ortak bir sorun. Özellikle elektrik arzında önümüzdeki dönemde yaşanabilecek sıkıntılar hem sosyal hem ekonomik alanda endişelere yol açıyor. Bu çerçevede enerji sürekliliğinin sağlanmasına yönelik ülkemizdeki çalışmalara katkıda bulunmayı bir görev olarak değerlendiriyoruz. Yapı Kredi olarak, bu görev bilinci ile şimdiye kadar yüzde 85’i yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 15’i de termik santraller olmak üzere 3500 MW kurulu güce ulaşan enerji projelerinin finansmanında yer aldık. İçinde bulunduğumuz projeler de düşünüldüğünde enerji sektörüne sağladığımız finansman toplamı 2.5 milyar dolara yaklaşıyor. Günün koşulları ne olursa olsun Yapı Kredi olarak, ülkemize değer yaratan tüm projelerde yatırımcılarımızın yanında yer almaya ve ‘güvenli bir kale’ olmaya devam edeceğiz. ”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/limaka-alkumru-hes-icin-350-milyon-dolarlik-kredi_71914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!