Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Limak'tan Priştina Havalimanına Yeni Terminal Binası

Limak Grubu, Priştina Uluslararası Adem Yaşari (Jashari) Havalimanı yeni terminal binasının temelini attı. Limak'tan yapılan yazılı açıklamada, Grubun, gerçekleştirdiği temel atma töreni ile geçtiğimiz Nisan ayında 20 yıllığına işletmesini devraldığı Priştina Uluslararası Adem Yaşari (Adem Jashari) Havalimanının yeni terminal binası ve ilave

yapi.com.tr / AA
Limak'tan Priştina Havalimanına Yeni Terminal Binası

Limak Grubu, Priştina Uluslararası Adem Yaşari (Jashari) Havalimanı yeni terminal binasının temelini attı. Limak'tan yapılan yazılı açıklamada, Grubun, gerçekleştirdiği temel atma töreni ile geçtiğimiz Nisan ayında 20 yıllığına işletmesini devraldığı Priştina Uluslararası Adem Yaşari (Adem Jashari) Havalimanının yeni terminal binası ve ilave tesislerinin inşaatına başladığı bildirildi.

Yüzde 90 Limak, yüzde 10 Fransız Aeroports de Lyon ortaklığından oluşan Limak Kosovo International Airport JSC konsorsiyumunun yatırım süreci kapsamında 42 bin metre kare kapalı alana sahip yeni terminal binasının yanı sıra, 85 bin metre kare apron ve yeni hava trafiği kontrol kulesi inşaatı ile havalimanı ulaşım yollarının rehabilitasyonunu da gerçekleştirilecek. Açıklamada, bu yatırımlarla Priştina Havalimanında yolcu sayısının 20 yıllık işletme sürecinde 1,5 milyondan 4 milyona çıkarılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, yatırımın yaklaşık 140 milyon avroluk bedel ile gerçekleştirileceği, yatırım kapsamında bin 750 araç kapasiteli yeni otopark ve havalimanı ulaşım yollarının rehabilitasyonunun da gerçekleştirileceği belirtildi.

Yeni terminal binasının trafik gelişimine bağlı olarak ilave 14 bin metre kare daha büyütülebilir nitelikte modüler olarak inşa edileceği, ayrıca tesis bünyesinde sayısı 3 olarak planlanan yolcu köprüsünün trafik gelişime paralel olarak 6'ya kadar çıkarılabileceği, yatırımların 2012 yılı ilk yarısında tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Hali hazırda Kosova'nın tek havalimanı olarak ülkeyi dünyaya bağlayan Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı, Nisan 2011'den itibaren 20 yıllık kullanım hakkı ile Limak Kosovo International Airport JSC tarafından işletilirken, Limak Grubunun Sabiha Gökçen'den sonra üstlendiği ikinci havalimanı işletmesi olma niteliğini taşıyor.

 

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/limaktan-pristina-havalimanina-yeni-terminal-binasi_88284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!