Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Liman Sorumsuzluğu

Liman Sorumsuzluğu

Cumhuriyet EGEıyı şeridini halka kapatan, koyları ve inci taneleri gibi uzayıp giden yeşil tenli sahillerimizde yapılaşmaya izin veren AKP zihniyeti, halkımızı denizci bir ulus olabilme kimliğinden daha da uzaklaştırmaktadır. Kıyı planlaması ve stratejisinden yoksun olan iktidarın yanlış uygulamaları denizlerde de sürmektedir. Kıyı ile denizin birbirinden ayrılamayacak bir bütün olduğunu kavrayamayan bürokratlar, her iki tarafa da zarar vermektedir. Beceriksizliklerinin ve vurdumduymazlıklarının en güzel örneğini Sığacık ve Alaçatı limanlarında görmekteyiz.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Denizcilik Müsteşarı İstem Yılmaz, büyük bir pişkinlik içinde, yüzde 80'i bitmiş olmasına karşın, üç yıldır Sığacık Limanı'nı uluslararası yat turizmine açmamıştır. Gelir getirmediği için limanın yapım maliyeti her yıl artmakta, Sığacık ve Seferihisar halkında da önemli ekonomik kayıplar oluşmaktadır. Milyonlarca liralık bu kayıplardan bakanlık ve hükümet sorumludur.

Seferihisar Belediyesi, sınırlı olanaklarıyla marinada hizmet vermeye çalışmakta, her türlü engele karşın burayı yatçılara ve halka kazandırmak için mücadelesini sürdürmektedir. Çeşme Yat Limanı ile Kuşadası'ndaki marina arasındaki 70 millik alanda, yatçıların gereksinimlerini karşılayabileceği tek yer burasıdır. Yunanistan'ın Samos adasının tam karşısında yer alan bu liman, hizmete açılmış olsaydı, iyi bir tanıtımla buraya giden yatçıları da kendisine çekebilecekti. Teknelerin karada yapılması gereken bakımları için çekme alanının olması, burayı daha da cazip bir marina haline getirmektedir. Bu da 12 ay sürekli ekonomik canlılık demektir.

Vurdumduymazlık ve beceriksizliğin ikinci örneği, Alaçatı Yat Limanı'dır. Burasının da kaderi, Sığacık'takinden farklı değildir. 3 yıldır uluslararası yat turizmine açılmayı beklemektedir. Alaçatı'daki liman biterse, teknelerin önemli bir uğrak ve demirleme yeri olacaktır.

Sığacık, Seferihisar ve Alaçatı halkının marinaların açılmaması nedeniyle önemli ekonomik kayıpları vardır. Eğer buralar hizmete girseydi, yerli ve yabancı tekneler limanlara demirleyecek, yöre halkı da önemli kazanç sağlayacaktı. Halkı göz ardı edenler, önümüzdeki seçimlerde hangi yüzle oy isteyecek, çok merak ediyorum?..

Ünal BENLİALPER

http://www.yapi.com.tr/haberler/liman-sorumsuzlugu_44276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!