Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Limandan 1 Milyar 275 Milyon Dolar

İzmir Limanı’nın ihalesininde favori gösterilen Arkas ve ortağı Limak 1 milyar 255 milyon dolarda kaldı.

Vatan GazetesiCDD’ye ait İzmir Limanı’nın dün yapılan özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 275 milyon dolarla Global-Hutchison-EİB ortaklığı verdi.

İzmir Limanı’nın 49 yıl süreyle işletme hakkının devredilmesine ilişkin ihaleye 4 konsorsiyum teklif verdi. Yazılı elemesiz turun ardından açık artırmaya 900 milyon dolardan başlandı. İhaleden sırasıyla Babcock&Brown-PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu, Alsancak Ortak Girişim Grubu ve Çelebi Holding çekildi. Çekişmeli geçen açık artırmanın ardından ihaleyi 1 milyar 275 milyon dolarlık teklifiyle Global Holding-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri Ortak Girişim Grubu kazandı.

İhale sonucu için Rekabet Kurulu görüşü ele alınacak. Daha sonra karar Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayına sunulacak. Ayrıca imtiyazla ilgili olarak Danıştay Başkanlığı’ndan görüş alınacak. Danıştay görüşünün ardından işletmeciyle sözleşme imzalanacak.

İzmir Limanı, bölge ihracatının yüzde 90’ını, Türkiye ihracatının da yaklaşık üçte birini gerçekleştiriyor. Ancak yatırım yapılmadığı için limana büyük gemiler yanaşamıyor. ÖİB bu nedenle ihale şartnamesine yatırım şartı koydu.

Diğer katılımcılar da fiyatı başarılı buldu
İhalede 1.275 milyar dolarlık fiyat diğer yatırımcılar tarafından da “yüksek” bulundu. ÖİB’nin yaptığı ihale “başarılı” olarak nitelendirildi.
İhaleyi kazanan Global-Hutchison-EİB ortaklığının, bu fiyata ek olarak limana en az 200 milyon dolarlık yatırım yapacağı belirtiliyor. Fizibilitede, liman için ödenecek bu paranın 17 ila 18 yıl sonra geri alınmaya başlanacağı hesaplandı.

İhale boyunca Global’in patronu Mehmet Kutman’ın çok neşeli olduğu dikkat çekti. Kutman, Komisyon Başkanı Hasan Köktaş’la da şakalaştı. İhalenin ortasında “çay ikramı” isteyen Kutman’a Köktaş da “Daha uzun süre beraberiz, içeriz” diye espriyle karşılık verdi.
İhalenin seyrini Global belirledi. Global 15 tur süren ihalede iki kez fiyatta sıçrama yaptı. İhalenin ortasına doğru 5 milyon dolarlık artırımlar yerine Kutman, fiyatı bir anda 35 milyon dolar artırdı. Aynı şekilde bir sonraki turda ise yine artırımını 45 milyon dolar olarak yaptı. Kutman, “Bu şeref bize kısmet oldu” dedikten sonra “1 milyar dolar”ı telaffuz etti.

15. turda ihalenin kendilerinde kaldığı belli olduğunda Kutman büyük bir sevinçle ihale ortağı ve TİM Başkanı Oğuz Satıcı’yla kucaklaştı.
İhaleden ilk çekilen Akfen oldu. Akfen bir süre önce Mersin Limanı’nı kazanan yatırımcı olarak Danıştay onayını da almıştı.
İhalenin başından bu yana favori gösterilen Limak-Arkas ortaklığı ise Kutman’ın keskin fiyat artışları sonrasında 1.255 milyon dolarlık fiyat düzeyinde çekildi.
Hasan Köktaş, ihaleden çekilen yatırımcıları “Daha elimizde ilave limanlar var” diyerek teselli etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/limandan-1-milyar-275-milyon-dolar_53807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!