Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Little Big, 400 Milyon $'la Yeşil Enerjide Esecek

Türkiye'nin önde gelen markalarından Little Big, enerji sektörüne iddialı giriş yaptı. Windturk'le enerji sektörüne adım attıklarını belirten Nett Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlkem Şahin, enerji sektörüne 400 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı. Nett Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, önceki gün bir grup gazeteciyle Ankara'da iftarda

Sabah Gazetesi
Little Big, 400 Milyon $'la Yeşil Enerjide Esecek

Türkiye'nin önde gelen markalarından Little Big, enerji sektörüne iddialı giriş yaptı. Windturk'le enerji sektörüne adım attıklarını belirten Nett Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlkem Şahin, enerji sektörüne 400 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı. Nett Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, önceki gün bir grup gazeteciyle Ankara'da iftarda bir araya geldi. Şahin, enerji alanında yalnızca yenilenebilir kaynaklara odaklandıklarını, kömür ve gaz gibi kaynakları düşünmediklerini söyledi. Şahin, özelleştirilecek dağıtım tesisleri ve santrallerle ilgilenmediklerini belirtti. Şahin, rüzgar santralinde 'Türk tipi' bazı fikirlerin de gündeme gelebileceğini vurgulayarak, maliyeti en aza indirmek için çelik olan direkleri tahtadan (ahşaptan) yapmayı planladıklarını anlattı.

'Rüzgara talep var'

Şahin, 225 kilovat kurulu gücündeki bir türbini 400 bin YTL'ye mal etmeyi hedeflediklerini söyledi. 1.5-3 megavat kurulu gücündeki türbinlerin 2 milyon Euro olduğuna dikkat çeken Şahin, öncelikle küçük türbin üretimiyle işe koyulacaklarını izleyen aşamada daha büyük türbinlerin üretileceğini anlattı. Şahin, 'demo' niteliğindeki türbinin Nisan 2009'da çalışacağını belirtti. İki rüzgar santrali için lisans başvurusu yaptıklarını anımsatan Şahin, söz konusu santralleri İzmir'de Tire ve Ödemiş'te kurmak istediklerini vurguladı. Rüzgar santrali lisansı almaları durumunda kendi üretimleri olan ürünleri kullanmak istediklerini kaydeden Şahin, 400 milyon dolarlık yatırım bütçelerinin yarısını rüzgara harcayacaklarını söyledi.

'Suya da yatırım yapıyoruz'

Nett Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, şirketi 8 adet hidroelektrik santral projesi bulunduğunu, Artvin'de inşası devam eden hidroelektrik santralin kısa süre sonra işletmeye alınacağını ifade etti. Artvin'in Murgul ilçesindeki Kabaca HES 8.9 megavatlık (MW) kurulu güce sahip. Artvin'in Arhavi ilçesindeki Yolgeçen HES'in kurulu gücü ise 2.2 megavat olarak açıklanmıştı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/little-big-400-milyon-la-yesil-enerjide-esecek_63601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!