Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Loç Vadisi HES'lere Karşı İsyanda

Kastamonu'daki vadide yaşayanlar sularının başında nöbet tutuyor. Koruma Platformu şirketin ağaçları kesmeye başladığını, köylülerin topraklarına el koymaya çalıştığını söylüyor. Vadi Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin birlikte görüldüğü ender yerlerden. Santrale karşı dava bilirkişi raporunu bekliyor.

bianet.org
Loç Vadisi HES'lere Karşı İsyanda

Kastamonu'nun Cide ilçesi Loç Vadisi'nde yapılması planlanan Hidroelektrik Santral (HES) projesini protesto eden Loç Vadisi Koruma Platformu, projeyi gerçekleştiren Ümran Boru şirketine "dur" dedi.

Bugün Taksim'deki basın açıklamasına yaklaşık 70 kişi katıldı. Eylemde önce Cideli kadınlar davul zurna eşliğinde yöresel köçekler oyunu oynadı. "Ümran Boru / Orya Enerji Loç Vadisi'nden Defol" yazılı pankart açıp "Hamitli, Çamdibi HES'i İstemiyor", "Köyümüz Darda Sarı Yazma İsyanda","Santral Yapma Boşuna Yıkacağız Başına","Derekâni Çayına Girme Valla Kanyonu'nu Bitirme" yazılı dövizler taşıyan platform adına basın açıklamasını yapan Erdinç Ay şöyle konuştu:

"Suyumuzun başında nöbetteyiz"

"Ümran Boru tamamen hukuksuz bir biçimde iş makineleriyle vadimizi, yaşam alanlarımızı talan etmeye, ağaçlarımızı kesmeye başladı. Bir yandan da rant alanı haline getirilen derelerimizdeki suları 4 bin 800 metre boyunca taşımak için 3,55 metre çapındaki boruları topraklarımıza döşeyecek. Bunun için tapulu tarlalarımıza, bizleri korkutup sindirerek el koymak istemektedir. Bu durum da devletin ve şirketlerin halkı yok saydığını gözler önüne seriyor."

Cide'deki dört köyden halkın, yaşam alanlarını korumak için günlerdir şantiye alanında çadır kurarak nöbet beklediğini söyleyen Ay, Loç Vadisi halkının kararlı tutumları sonucu firmanın çalışmalarına iki gün ara vermek zorunda kaldığını ifade etti ve ekledi: "Ümran Boru'ya sesleniyoruz, Loç Vadisi'nde faaliyet gösteren şirketler vadimizden çıkana kadar suyumuzun başında nöbet tutmaya kararlıyız."

"Başbakan yanımızda ol"

Loç Vadisi'nde yaşayan Halime Çakmak "Vadimiz çok güzel, cennet gibi. Köyün ortasından dere geçiyor, devlet bize haber vermeden o suyu satmış. Şirket bazı köylülere santrali kabul etmeleri için rüşvet vermiş, muhtar da bizi jandarmayla korkutuyor. Ben dilekçe yazdım günlerdir cevap vermiyorlar. Bize diyorlar ki 'siz devletle uğraşamazsınız'. Bu nasıl söz? Biz olmadan devlet olmaz. Başbakana sesleniyorum, bizim yanımızda olsun. Bizim topraktan, sudan başka bir şeyimiz yok" dedi.

Platformdan Zülfiye Yıldız ise, HES projelerine destek verdiği için Garanti Bankası ve Akbank'ı protesto ettiklerini belirtti.

Loç Vadisi

Loç Vadisi'nde yapılması  planlanan projeye göre, vadideki akarsuyun çeşitli yerlerine 20 megavatlık enerji üreten hidroelektrik santraller kurulacak. Bu ihaleyi Ümran Boru ve iştiraki Orya Enerji almış durumda. Şirketler suyu tünellerden geçirip bıraktığında başka bir şirket o suyu kullanacak; dolayısıyla dere kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Milli Park kapsamında ve sit alanı olan Loç Vadisi, Akdeniz ve Karadeniz ikliminin birlikte görüldüğü ender yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Santral inşaatının durdurulmasıyla ilgili davada mahkeme, bilirkişi raporunu bekliyor.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/loc-vadisi-heslere-karsi-isyanda_81467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!