Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Lojistik Köy’de 2000 Kişiye İş

İzmir’in ilk, Türkiye’nin en büyük lojistik köyü Kemalpaşa’ya kuruluyor. İki milyon metrekarelikalanda kurulacak tesislerin inşaat ihalesi Haziran’da yapılacak. İki bin kişiye iş sağlanacak.

Milliyet EGE
Lojistik Köy’de 2000 Kişiye İş

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) İzmir’in ilk lojistik köyünü Kemalpaşa’ya kuruyor. 2010 yılı yatırım programına giren proje, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin yanındaki Ansızca Köyü civarına yapılacak.

Türkiye’nin en büyüğü

DLH Etüd Proje Daire Başkanı Musa Tuncay, yaklaşık iki milyon metrekarelik bir alan üzerinde kurulması planlanan lojistik köy ile ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin en büyük lojistik köyü olacak. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin yükleri bu alanda toplanarak, dağıtımı yapılacak. Daha sonra İzmir ve tüm Ege’nin yükleri de bu alana gelecek. Sondaj, harita işleri ve zemin etüdleri yapıldı. Haziran ayında da inşaat ihalesine çıkacağız. Bu yıl içinde de inşaatı başlayacak ve hızla da tamamlanacak.”

Karayolu ve demiryolu yüklerinin birlikte taşınabileceği büyük bir tesis yapılacağını ifade eden Tuncay, “Demiryolu alt yapısını tamamlıyoruz. İstanbul-İzmir otoyolu da kuracağımız lojistik köyün kenarından geçiyor. İçinde kapalı alanlar, yönetim binası, TIR parkları, atölyeler, dinlenme tesisleri, restoranlar, hamam ve hatta sağlık ocağı bile olacak” dedi.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Pınar Yurdun da DLH’nın bu projesinin İzmir’e büyük bir hareketlilik getireceğini belirterek, “DLH, yaklaşık 250 milyon dolarlık bir yatırımla bu projeyi hayata geçirecek. En az iki bin kişiye yeni iş imkanı doğacak. Ayrıca Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hareketlilik de artacak. Zamanla tüm İzmir ve Ege Bölgesi’ne hitap edecek, çok büyük bir proje Kemalpaşa’da hayata geçiriliyor” diye konuştu.

Yol ıslahında ağaç kesmedik

Yol çalışmaları nedeniyle zeytin ağaçlarını kestikleri yönündeki iddiaların da doğru olmadığını açıklayan Pınar Yurdun bu konuda şunları söyledi: “Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi 1300 hektarlık bir alanda kuruludur. Şu anda 315 tesis var. Yapılan iş, fabrikalara çıkan 1600 metrelik Yenmiş Köy Yolu ıslahıdır. Köyülüler, bizden daha önce bu yolu yapmamazı istedi. Oradaki bozuk yoldan geçen kamyonların kiraz ağaçlarına zarar verdiğini söylediler. Biz de yol inşaatını başlattık. Biz, kesinlikle zeytin ağacı kesmedik. Oradaki zeytin ağaçları zaten önceden kesilmiş. Bizim yaptığımız köklerden çıkan kalıntıları temizlemek oldu. Ayrıca yolun geçtiği alanda arazisi bulunan köylülerin tamamıyla anlaştık. Arazilerini satın aldık. Bedellerini de ödedik.Hepsinin onay verdiğine dair imzaları var.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/lojistik-koyde-2000-kisiye-is_76564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!