Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Lojistik Merkez Projesiyle İlgili Samsunluların Yardım ve Desteğini Bekliyoruz''

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, ''Rusya olarak net görüşümüz, Kavkas Limanı ile Samsun Limanı arasındaki ticari ilişkilerin her iki tarafa da çok daha fazla gelir sağlayacağı yönündedir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Lojistik Merkez Projesiyle İlgili Samsunluların Yardım ve Desteğini Bekliyoruz''

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, ''Rusya olarak net görüşümüz, Kavkas Limanı ile Samsun Limanı arasındaki ticari ilişkilerin her iki tarafa da çok daha fazla gelir sağlayacağı yönündedir'' dedi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nda işadamları ile bir araya gelen Ivanovskiy, Samsun Limanı'nda incelemeler yaptığını ve limanın tüm teferruatlarıyla oluşturulmuş alt yapısını gördüğünü söyledi.

Limanın iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlayacağını belirten Ivanovskiy, şunları kaydetti:

''Bu yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. En üst düzeyde Sayın Cumhurbaşkanınız Abdullah Gül ve Sayın Başbakanınız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanımız Dmitri Medvedev tarafından konulan bir hedeftir bu. 2004'te iki ülke arasında ticaret hacmi 25 milyar dolara taşıma hedefi konulmuştu ve onu yakalamış durumdayız.

2007 yılında 40 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz oldu ve daha sonra dünya ekonomik krizinden dolayı bir gerileme oldu. Şuanda toparlanma sürecindeyiz. 1 ay önce Başbakanınız Recep Tayyip Erdoğan Moskova ziyaret gerçekleştirdi. O esnada bu 100 milyar dolarlık hedef açıklandı. Bu hedefe birlikte nasıl ulaşılacağına dair son adımlar atılmış durumdadır.''

İkili ticari ilişkilerin alt yapısının yenilenmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Ivanovskiy, ''Bunun gerçekleşmesi durumunda Samsun'un rolü daha da artacaktır. Lojistik merkez projesiyle ilgili Samsunluların yardım ve desteğini bekliyoruz. Farkındaysanız Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümeti aşamasında Trabzon ve Rize iyi bir lobicilik yapıyor. Samsun’un daha fazla ağırlığını koymasını bekliyoruz. Rusya olarak net görüşümüz Kavkas limanı ile Samsun arasındaki ticari ilişkilerin her iki tarafa çok daha fazla gelir sağlayacağı görüşündeyiz'' diye konuştu.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, TSO olarak bir yıl içinde 10'a yakın büyükelçiyi Samsun'a davet ettiklerini söyledi.

Samsun'a gelen büyükelçiler içerisinde en büyük ilgiyi Rusya Büyükelçisinin gördüğünü altını çizen Murzioğlu, ''Rusya ile Türkiye arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi, işadamlarımızın büyük dikkatini çekti. Bu ilgi de gösteriyor ki, Sayın büyükelçinin koyduğu hedefe ulaşılacaktır'' şeklinde konuştu.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/lojistik-merkez-projesiyle-ilgili-samsunlularin-yardim-ve-destegini-bekliyoruz_86878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!