Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Londra 2012 Olimpiyat Parkı'nın Masterplanı Açıklandı

2012 Londra Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi, Olimpik Park’ın Oyunlar sonrasındaki kullanım olanaklarıyla ilgili küçük değişiklikler içeren masterplanı açıkladı.

Reuters2012 Londra Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi, Olimpik Park’ın Oyunlar sonrasındaki kullanım olanaklarıyla ilgili küçük değişiklikler içeren masterplanı açıkladı.

Organizatörler, 2012 masterplanının, Oyunlar sonrası kullanımı da içeren bir planlama yaklaşımının bu kadar erken bir aşamada açıklandığı ilk örnek olduğunu belirtiyorlar.

Londra Olimpiyat Düzenleme Kurulu Başkanı eski atlet Sebastian Coe konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Oyunların bırakacağı sürdürülebilir mirasla ilgili beklentilerini karşılamaktan öte, yeni standartlar tanımlıyoruz. Üstelik bunu Oyunlar bittikten sonra değil, şu anda yapıyoruz. Oyunları düzenlememize daha altı yıl olmasına rağmen, elimizde Oyunlardan sonra toplumun yararına hizmet verecek heyecan verici bir alan bulunuyor.”

Oyunlar sırasındaki kullanımı gösteren masterplan


Londra 2012’ye, Olimpiyatlar sayesinde Doğu Londra’nın dönüşümünü öngören bir projeyle aday olmuştu. Londra Olimpiyatları Düzenleme Kurulu, Oyunları düzenleme hakkını kazandıkları 2005 Temmuz’undan itibaren boşa zaman harcamadıklarını özellikle vurguluyor.

Masterplanda gerçekleşen küçük değişikliklere gelince; voleybol karşılaşmalarının Olimpik Park’tan Batı Londra’daki Earls Court Merkezi’ne taşınmasıyla, atletlerin çalışması için daha fazla alan kazanılması düşünülüyor. Ayrıca Oyunlar sırasında 20 bin civarında gazeteciyi ağırlaması planlanlanan Olimpik Park’taki medya merkezinin Oyunlar sonrasında iş merkezi olarak kullanılması planlanıyor. “Engelliler için tenis” ve “okçuluk” gibi dallar için planlanan tesislerin yerel halk için spor merkezi işlevi görmesi öngörülüyor.

Olimpik direktör Tessa Jowell’in söylediğine göre, gerek uluslararası bir stadyumun inşasında gerekse diğer dallar için planlanan tesislerde ana kıstas, Olimpik mirasın gözardı edilmemesi.

Londra 2012 Masterplanı, IOC ve diğer ilgili spor federasyonları tarafından da onaylandı.

Oyunlar sonrasındaki kullanımı gösteren masterplanKaynak: Kate Holton- Reuters/Almanya
Derleyen: Sena Özfiliz

http://www.yapi.com.tr/haberler/londra-2012-olimpiyat-parkinin-masterplani-aciklandi_46382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!