Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

M. Emre Çamlıbel: KDV İndirimi Sadece Üst Segment için Faydalı Olur

Soyak Holding CEO Vekili M. Emre Çamlıbel, konutta KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilecek olmasına “Zaten hali hazırda 150 metrekarenin altındaki konutlar için KDV yüzde 1 olarak uygulanıyor” dedi. Krizden dolayı vergi, resim ve harçlarda yapılacak geçici indirimlerin ancak dönemsel çözüm olarak kalacağını söyleyen Çamlıbel, kalıcı önlemler

yapi.com.tr
M. Emre Çamlıbel: KDV İndirimi Sadece Üst Segment için Faydalı Olur

Soyak Holding CEO Vekili M. Emre Çamlıbel, konutta KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilecek olmasına “Zaten hali hazırda 150 metrekarenin altındaki konutlar için KDV yüzde 1 olarak uygulanıyor” dedi. Çamlıbel, "Sadece 150 metrekarenin üzerindeki gayrimenkuller için alınan KDV oranı yüzde 18'di" diyerek, uygulamanın lüks konut segmentine bir miktar fayda sağlayabileceğini; ancak Türkiye'deki konut stokunun büyük kısmının 150 metrekarenin altındaki konutlardan oluştuğuna dikkat çekti.

Çamlıbel, GYODER’in araştırma raporuna göre Türkiye’de 10-15 yıl boyunca her yıl 600 bin civarında yeni konuta ihtiyaç olduğuna değinerek, ihtiyaç sahibi kesimin sadece yüzde 15’lik bir kısmının konut satın alabilecek, kredi taksitlerini ödeyebilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu dile getirdi. M. Emre Çamlıbel, Türkiye’deki konut sorunu hakkında yaptığı açıklamada “Türkiye’deki konut sorunu, dar ve orta gelirlinin konut alamamasından kaynaklanıyor. Devletin konut geliştiricilerine sağlayacağı bir takım teşvik ve indirimlerin yanı sıra tüketicinin de konut edinmesine katkı sağlayacak teşviklere ihtiyaç bulunuyor. Bu sorunun aşılabilmesi ve dar gelirlinin konut ihtiyacının çözülebilmesi için de geniş kapsamlı bir konut politikasına ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Krizden dolayı vergi, resim ve harçlarda yapılacak geçici indirimlerin ancak dönemsel çözüm olarak kalacağını söyleyen Çamlıbel, kalıcı önlemler oluşturulmasının önemine işaret etti. Kamunun, dar ve orta gelirlilerin ödeyebileceği şartlarda finansal imkanlar sağlayarak, konut almak isteyenlerin kredi faiz oranlarını ve ödeme koşullarını sübvanse etmesinin önemine değindi.

M. Emre Çamlıbel, özel sektörün dar ve orta gelirlilere yönelik 150m2 den küçük konut üretiminin desteklenmesi konusunda, “Orta ve alt gelirlilere yönelik uygun fiyatlı konut projeleri, özel sektör firmalarına sağlanacak; arsa payından ve inşaat/malzemeden alınan KDV oranının düşürülmesi, ruhsat, iskan, tapu gibi harçlarda bir takım indirimlere gidilmesi, bu tip projelerin satış sözleşmesinden damga vergisi alınmaması gibi teşviklerle mümkün olacaktır” açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/m-emre-camlibel-kdv-indirimi-sadece-ust-segment-icin-faydali-olur_67404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!