Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maçka Parkı Mahkemelik!

CHP, Ortaköy vadisini ve Maçka Parkı’nı yok eden karayolu tüneli projesinin iptali için mahkemeye başvurdu. Plan ile kamu arazilerinin projeye kurban edildiği iddia edildi

yapi.com.tr
Maçka Parkı Mahkemelik!

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin CHP'li üyeleri Cevdet Bayram ve İsa Öztürk, “Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri” projesine ilişkin planların iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile 10 Şubat'ta idare mahkemesine başvurdu. Dava dilekçesinde, projenin Dolmabahçe çıkışının Maçka Parkı, Levazım çıkışının Ortaköy vadisi olduğuna dikkat çekilerek oradan da Harp Akademileri'ne çıkan bölgeye uzandığı belirtildi.

‘Mahkeme kararını tanımadılar'

Daha önce bu projenin 8. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği ve kararın Danıştay tarafından onanarak kesinleştiği aktarılarak “Davada bilirkişi raporu da olumsuz görüş içeriyor. Ortaköy Vadisi'nin ‘kentsel park' fonksiyonu mahkeme kararı ile kesinleşmişken İBB 13 Mayıs 2016 tarihinde yol ve kavşak yapmak için yeni bir plan kararı aldı” denildi.

CHP'nin başvurusunda, hiçbir kurum ve kuruluşun kesinleşmiş mahkeme kararını tanımayıp kentsel park alanının bütünlüğünü bozma ve yeşil alanları küçültme yetkisi olmadığı vurgulandı.

‘Telafisi güç kamu zararı doğar'

CHP'li iki meclis üyesi karayolu tüneli planın yürürlüğe girmesi halinde telafisi güç kamu zararı doğacağına dikkat çekti ve şu tespiti yaptı: “İnşaat başladıktan sonra verilecek iptal kararı sadece kağıt üzerinde kalacaktır.” Bu gerekçelerle planların öncelikle yürütmenin durdurulması ve iptali istendi.

ETİKETLER: Maçka Parkı
http://www.yapi.com.tr/haberler/macka-parki-mahkemelik_156072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!