Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maden Avı

Hayatımıza her geçen gün daha fazla giren teknoloji, değerli madenlerin kıymetini de arttırıyor. Teknoloji şirketleri batarya, işlemci, bellek ve güneş enerjisi ürünlerini üretmek için tüm dünyada madenlerin peşine düştü. Değerli madenlerin fiyatları da 3 kata kadar artış gösterdi.

yapi.com.tr
Maden Avı

Teknoloji artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlar olmadan artık bir saat bile geçirmek çok zor. Önümüzdeki dönemlerde bu listeye elektrikli otomobiller veya yeşil enerji için olmazsa olmaz güneş panelleri gibi yenilikler de eklenecek. Talebin her geçen gün arttığı bu ürün grupları, yeni bir ihtiyacı daha doğrudu. O da ürünlerin geliştirilebilmesi için gerekli olan madenler. Teknoloji şirketlerinin peşine düştüğü kıymetli madenlerin piyasa değeri ise talep karşısında her geçen gün artıyor.

3 ürün önde

Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Can'ın haberine göre, Teknoloji şirketleri, özellikle 3 farklı ürün grubu için madenlerin peşine düşmüş durumda. Bunlar; bataryalar, işlemci ve bellek (ram) gibi yüksek performans isteyen parçalar ve güneş enerjisi üretmek için gereken güneş panelleri. Söz konusu ürünler için en çok aranan madenlerin başında batarya üretiminde kullanılan lityum geliyor. Lityum’un en çok çıktığı ülkelerin başında Çin, Şili ve Arjantin var. Batarya üretimi için arana madenlerden bir diğeri ise Kobalt. Bu maden, Japonya, Çin, Finlandiya ve Norveç’te çıkarılıyor. Manganez ise batarya üretimi için gerekli olan diğer bir maden. Bu maden de Avustralya, Gürcistan, Güney Afrika ve Gabon’da yer alıyor.

En şanslısı Çin

Teknoloji şirketlerinin birçok rağbet gösterdiği bir maden ise işlemci ve belleklerin üretiminde kullanılan Silikon, Germanyum ve İtriyum. Bu madenlerin çıkarıldığı yerler ise oldukça kısıtlı. Paylaşılan bilgilere göre bu 3 maden dünyada ağırlıklı olarak Japonya, Çin, Estonya ve Fransa’dan çıkarılıyor. Güneş panelleri ise teknoloji ve enerji şirketlerinin ağırlık verdiği büyük bir grubu. 5 yıl içinde dünyada her saat 30 bin güneş paneli kurulacak olması bu talebi kanıtlamaya yetiyor. Güneş paneli üretimi için ise 3 ana madene ihtiyaç var. Bunların başında İndiyum geliyor. İndiyum, şu anda Kanada, Belçika, Fransa ve Çin’den çıkarılabiliyor. Güneş paneli üretimi için gerekli diğer bir maden Telluryum. Bu maden Kanada, Belçika, Çin ve Filipinler’de yer alıyor. Galyum da güneş paneli üretimi için gerekli olan diğer bir maden. Çıkarıldığı ülkeler ise Çin, Ukrayna, Almanya ve İngiltere.

En değerlisi telleryum

Çıkarılan madenlere gösterilen talebin her geçen gün artması, söz konusu madenlerin de fiyatlarının artmasını sağlıyor. Emtia borsalarında fiyatlara göre fiyat artışı rekoru güneş enerjisi paneli yapımında kullanılan Telluryum’da bulunuyor. Geçen yıl kilogram fiyatı 34 dolardan satılan maden, Temmuz sonu itibariyle 110 doları buldu. Listede artışıyla dikkat çeken diğer bir maden ise bataryalar için gerekli olan Kobalt’ta. 2016 yılı Temmuz ayı itibariyle kilogramı 25 bin dolardan satılan Kobalt, bu yılın Temmuz ayı itibariyle 60 bin dolar bulmuş durumda. Başka bir deyişle Kobalt’ın değeri 2 kattan fazla arttı. İşlemci ve bellek yapımında kullanılan madenler arasında rekor İtriyum’da. İtriyum’un kilogram fiyatı geçen yıl 21 dolarken aradan şu anda 47 dolara ulaşmış durumda.

ETİKETLER: maden
http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-avi_160521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!