Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Maden Tünelleri, Evleri Birer Birer Çökertiyor

Zonguldak'ın Dilaver Mahallesi'nde yaklaşık 80 evde oluşan çatlama ve kayma, mahalle sakinlerini endişelendiriyor. Mahalleliler sorunu yargıya taşıdı. Bilirkişi heyeti, mahalledeki çöküntülerin 2007 yılından bu yana yeraltı maden faaliyetlerine bağlı 'tasman'dan kaynaklandığını belirledi.

Zaman Gazetesi
Maden Tünelleri, Evleri Birer Birer Çökertiyor

Zonguldak'ın Dilaver Mahallesi'nde yaklaşık 80 evde oluşan çatlama ve kayma, mahalle sakinlerini endişelendiriyor. Mahalleliler sorunu yargıya taşıdı. Bilirkişi heyeti, mahalledeki çöküntülerin 2007 yılından bu yana yeraltı maden faaliyetlerine bağlı 'tasman'dan kaynaklandığını belirledi.
 
2007 yılından bu yana evlerinde çatlak oluşan, duvarları ve merdivenleri bir insan ayağının gireceği şekilde yarılan Dilaver Mahallesi sakinleri, 2 yıldır idari anlamda muhatap bulamayınca sorunu yargıya taşıdı. Zonguldak 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bilirkişilerce yapılan incelemede, çöküntülerin yeraltı maden faaliyetlerine bağlı 'tasman'dan kaynaklandığı belirlendi. Dilaver Mahallesi sakinlerinden İsmail Yılmaz (49), "Binalarımızın direkleri, kolonları, duvarları tamamen patlayıp evlerimiz altından kömür alındığı tarafa doğru batmaktadır. En sonunda ev başımıza yıkılacak; ama gideceğimiz yer olmadığı için biz içinde durmak zorundayız." dedi.

Evlerinin salon ve dış duvarları baştan başa çatlayan Nazife Kurt (50) ise, "Can güvenliğimiz yok, odamızda oturmaya, yatmaya korkuyoruz. Duvarlar günden güne yarılıyor, torunlarım ve çocuklarım da bu evde yemek yemek istemiyor." diye konuştu.

Yaklaşık 80 evin hasar gördüğü tasmanda, 15 civarında ev oturulamaz duruma gelmiş. Yerleşim yerlerinin altında kömür çıkaran maden ocaklarının faaliyetleri sonucu oluşan boşlukların zamanla yer üstünde meydana getirdiği çöküntü ve binalardaki çatlama vakalarına 'tasman' deniyor. Mağdur vatandaşlardan 6 kişilik Benli ailesi, çökmeye yüz tutmuş tavana ahşap direklerle tahkimat yapmış. Her gün ölüm korkusuyla yaşadıklarını ve yağışlarda ıslandıklarını ifade eden Vahide Benli, "Çatı çökmesin diye direklerle destek yaptık. Evin salonu, mutfağı yarıldı. Çocuklar dizine kadar batıyor. Duvarlarımız açıkta, fare ve zararlı böceklerden korkuyoruz. Yetkililer bize sahip çıksın." şeklinde konuştu. Geçtiğimiz kış evi yıkıldığı için dışarıda kaldığını anlatan 2 çocuk annesi Dilek Yıldız da şunları kaydetti: "Bu ev benim için saraydı. Mutlu bir şekilde yaşıyorduk. Geçen kış tasmandan yıkılınca evsiz kaldık. Maddi imkânımız yok, zordayız. Büyüklerimiz bize sahip çıksın." Mahallede hayati tehlike altında yaşayan vatandaşlarla durum değerlendirmesi yapan avukat Meral Çolak, şu bilgileri verdi: "Mahalle sakinlerinin 2 yıllık girişiminden idari anlamda bir neticeye varılamadığı için iş yargı yoluna intikal etti. Zonguldak 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tespit yapılmış ve hasarın sebebinin teknik anlamda 'tasman' olduğu bilirkişilerce rapor edilmiştir. 4 kişiden oluşan bilirkişi raporunda, '2007-2009 yılları arasında yapılan madencilik çalışmaları sonucunda tasman oluştuğu ve bu sahanın tasmanın etki alanında olduğu tespit edilmiştir. Bizim şu aşamadan sonra yapacağımız şey, evlerde meydana gelen hasarların tespitiyle zarar ve ziyanın tazmini yoluna gitmektir."

En büyük kaygılarının bu süreçte can kaybı yaşanması olduğunu ifade eden Çolak, şunları söyledi: "Umarım tasmanın çok büyük etki alanı içinde kalan evlerde cana zarar gelmez. Maddi zarardan çok bu kısım önemli. Mahallenin tamamı, yükseklerdeki evler de dâhil olmak üzere aşağıya kadar vadideki meskenlerin hepsi hasar görmüş vaziyette. Şu an yaklaşık 1 metre çökme var, 2 metreye kadar çöküntünün kaçınılmaz olduğu söyleniyor."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-tunelleri-evleri-birer-birer-cokertiyor-_81010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!