Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Madencilerden Granit İthalatına Antidamping Vergisi Girişimine Destek

Çin'den yapılan granit ithalatının, Türk doğaltaş ve mermer sektörünü çok ciddi bir darboğaza soktuğunu belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın granit ithalatına antidamping vergisi uygulaması getirmesi halinde destek olacaklarını söyledi.

Dünya Gazetesib>Çin'den yapılan granit ithalatının, Türk doğaltaş ve mermer sektörünü çok ciddi bir darboğaza soktuğunu belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın granit ithalatına antidamping vergisi uygulaması getirmesi halinde destek olacaklarını söyledi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu ve Bilecik Mermerciler Derneği Başkanı Suat Sarısoy ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Erdinç, "Son günlerde granit ithalatı ile ilgili tartışmalar daha yüksek sesle yapılmaya başladı. Granit ithalatçısı firmalar tarafından gazetelere tam sayfa ilanlar verilerek, Çin'den yapılan kalitesiz granit ithalatına fren yaptıracak ve dünyanın en kaliteli mermer ve doğaltaşlarını üreten Türk girişimcilerinin hayatta kalmasına imkan verecek uygulama ve kararların önüne geçilmesi istenmektedir. Bu ülke sahipsiz değildir. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Kürşad Tüzmen'in hamiliğinde, Dış Ticaret Müsteşarlığımız, Türkiye'nin ihracatını arttıracak ve Türk ihracatçı firmalarımızın hayatiyetini devam ettirecek kararları cesurca alacak dirayeti bugüne kadar göstermiş, bundan sonrada göstermekte tereddüt etmeyecektir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2005 yılında yurtdışından yaklaşık 3 milyon 300 bin metrekare granit ithal ettiğini hatırlatan Erdinç, şöyde devam etti:

"Çoğunluğu kalitesiz olan ve ekonomik kullanım ömrü kısa olan bu granitler yüzünden ülkemizin milyonlarca dolarlık dövizi yurtdışına gitmiştir. Kalitesiz granitlerin ithalatının zararı sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Türkiye dünyanın en büyük doğaltaş ve mermer üreticisi ülkesi konumundadır. Türkiye'nin petrolü konumundaki doğaltaş ve mermer rezervlerimizi işleyen binlerce KOBİ niteliğindeki firma ve bu firmaların yüzbinlerce çalışanı, kalitesiz granit ithalatı sebebiyle işlerinden ve aşlarından olma tehlikesi ile karşı karşıyadır."

"Belediyelerin kullandığı kaldırım taşları antidamping soruşturmasına alınsın"
Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Çin'den yapılan kalitesiz granit ithalatını önleme yönünde antidamping vergisi dahil olmak üzere, alacağı her türlü kararın arkasında ve destekçisi olacaklarını belirten Erdinç, "Çin'den ithalatı yapılan ve mahalli idarelere çevre düzenlemelerinde kullanmak üzere verilen kaldırım taşları ve bordürlerinde antidamping soruşturma kapsamına alınmasını istiyoruz. Alınacak önlemler sayesinde milli sanayicimiz ayakta kalacak, KOBİ'ler tekrar canlanacak ve kapanma noktasına gelen birçok işletme hayatiyetini devam ettirebilir hale gelecek ve istihdam artışı sağlanacaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin bu yıl 1 milyar doların üzerinde doğaltaş ihracatı gerçekleştireceğini vurgulayan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, şöyle devam etti:

"Bizlerin bu gayretine karşın, bazı kamu kurumu yöneticilerimiz ve belediye başkanlarımız, burunlarının dibindeki dünyanın en kaliteli doğaltaş ve mermerimizi kullanmak yerine, 7 bin kilometre yol giderek kalitesiz granit ithal etme yoluna gitmektedirler. Bugün, Amerika'da birçok belediye granitleri sökerek yerine Türk mermeri döşemektedir. Bizlerin vasıfsız ve dampingli granit ithalatına karşı başlattığımız mücadele sonrasında ithalatı direkt olarak kendileri yapan kamu kurumu yöneticileri ve belediye başkanları, bu sefer araya bazı aracı firmaları sokarak ithal graniti getirme yoluna gitmişlerdir. İhaleyi alan bu firmalar talepleri yerli granit ile karşılayacaklarını söylemelerine karşın, bu firmaların üretimi talebin ancak yüzde 10'unu karşılayabilecek durumdadır. O nedenle, talep edilen granitin yüzde 90'ı ithalat yolu ile karşılayacaklardır. Bu da milyonlarca dolar döviz kaybımızın devamına neden olacaktır."

Türk doğaltaş sektörü olarak, kimseden bir imtiyaz talep etmediklerinin altını çizen Erdinç, sektörlerinin kalitesi, kapasitesi ve fiyat rekabeti ile her türlü rekabeti karşılamaya hazır olduğunu ifade etti.

Türkiye'de kamu ihalelerinde şartnamelere konulmuş olan ithal granit kullanma şartının kaldırılmasını ve yerli doğaltaş kullanma zorunluluğu konulmasını talep ettiklerini kaydeden Erdinç, "Böylece, çığ gibi büyüyen dış ticaret açığımız milyonlarca dolar düşecek ve sektörümüze yeni yatırımlar ve geniş istihdam olanakları sağlanacaktır. İthal granit kullanan belediye başkanlarımızı, yerli doğaltaş kullanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızı örnek almaya davet ediyoruz" dedi.

"Blok mermer ihracatında fon konulması uygun değil"
Türkiye'den yapılan blok mermer ihracatına fon konulması hususunda çalışmalar yapıldığı duyumları aldıklarını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Böyle bir fon konulması sektörümüzün ve ülkemizin çıkarlarına aykırıdır. Biz Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu olarak böyle bir fon konulmasına karşıyız. Şöyle ki, bu uygulama ikinci sınıf blok mermerlerin ihracatını tamamen durdurur."

http://www.yapi.com.tr/haberler/madencilerden-granit-ithalatina-antidamping-vergisi-girisimine-destek_47967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!