Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mahalle, Çökme Korkusu Yaşıyor

Zonguldak'ın Kilimli beldesindeki sahil yolu kesiminde, istinat duvarı yapılmadan yol inşaatına devam edilmesi, meyilli arazinin üst tarafında oturan mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Kayalık bölgede yol yapmak için dinamit patlatılması sonucu, çevredeki binaların temellerinde oynama olduğunu iddia eden mahalle sakinleri, tedbir alınmadığı

Zaman Gazetesi
Mahalle, Çökme Korkusu Yaşıyor

Zonguldak'ın Kilimli beldesindeki sahil yolu kesiminde, istinat duvarı yapılmadan yol inşaatına devam edilmesi, meyilli arazinin üst tarafında oturan mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Kayalık bölgede yol yapmak için dinamit patlatılması sonucu, çevredeki binaların temellerinde oynama olduğunu iddia eden mahalle sakinleri, tedbir alınmadığı takdirde binaların çökebileceğini öne sürüyor.

Kapuz Mahallesi Uzunkum mevkiinde oturan İbrahim Aydoğan, "Çocuklarımız burada oynarken düşüp ölebilir. Zonguldak Belediyesi, birkaç kez durumu iletmemizin ardından açıktan akan lağım suyunu kapattı. Yapım aşamasındaki yola istinat duvarı çekilmesi lazım. Kayalıklar yarılmış, hiçbir önlem alınmamış. Allah korusun yoldan geçen birinin üstüne düşse ya da fırtına çıkıp dalgalar kayalara vurup yarsa evimiz, canımız tehlikede!" diye yakındı. İlköğretim 4. sınıf öğrencisi Mert Aysal, oynarken aşağıya toplarının kaçtığını belirterek bir arkadaşını kayalıklardan aşağı düşmekten son anda kurtardığını anlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 19'uncu Dönem Zonguldak Milletvekili Necdet Yazıcı da sahil yolu çalışmalarının evinin yıkılma tehlikesine yol açtığını, açıkta bırakılan kanalizasyon şebekesinin de çevre sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Hazırlanan teknik raporda, buradaki kil tabakasının yağıştan kayabileceğinin ve blok düşmelere yol açabileceğinin belirtildiğini kaydeden Yazıcı, "Mahalledeki binaların kanalizasyon giderlerinin açıkta kaldığı ve çevre kirliliğine sebebiyet verdiği gözlendi. Raporda, bu giderlerin bir hatta toplanıp, ana şebekeye bağlanması kanaatine varılarak bize bildirildi. Daha önce müracaatımıza rağmen sıkıntıyı gidermeyen Zonguldak ve Kilimli belediyelerinden soruna çare bulmasını istiyoruz." dedi.

Öte yandan Zonguldak bağımsız belediye başkan adayı ve mahalle sakini olan Arif Pınar ise kenar mahalle diye Yayla Mahallesi'nden itibaren bu tarafa kimsenin bakmadığını iddia etti. Bir sene boyunca açıktan lağım aktığını söyleyen Pınar, "Toprak yolu zorla kapattırdık. Yolda taşlar sağlam, ama kayalıkların betonla kapatılması lazım. Korkuluk olmadığı için her an çocuklar düşebilir." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahalle-cokme-korkusu-yasiyor_66766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!