Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mahalle Sayısının Azaltılmasına Dava

İstanbul'un Fatih ilçesindeki 69 mahallenin birleştirilerek veya kaldırılarak 24'e indirilmesi kararına, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Dava, Fatih Muhtarlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin yanısıra, Cumhuriyet Halk Partisi grubu ve birkaç vatandaş tarafından Büyükşehir ve Fatih Belediye başkanlıkları aleyhine açıldı.

Zaman Gazetesi
Mahalle Sayısının Azaltılmasına Dava

İstanbul'un Fatih ilçesindeki 69 mahallenin birleştirilerek veya kaldırılarak 24'e indirilmesi kararına, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Dava, Fatih Muhtarlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin yanısıra, Cumhuriyet Halk Partisi grubu ve birkaç vatandaş tarafından Büyükşehir ve Fatih Belediye başkanlıkları aleyhine açıldı. Fatih Belediyesi, bürokratik işlemlerin azaltılması ve mahalleye vatandaşların eşit dağılımları gibi gerekçelerle mahallelerin birleştirilmesi kararını alırken, İstanbul Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Akif Ak, birleştirilmeye karşı çıkan davanın, "Tarihî doku zarar görecek." gerekçesiyle açıldığını söyledi.

Fatih Belediyesi sınırları içerisindeki 69 mahallenin, düzenleme kapsamında 24'e indirilmesi kararı alındı. Karara ilişkin birleştirilecek ve kaldırılacak mahalleler 7 Temmuz tarihinde, il genel meclisinde tek tek oya sunuldu ve düzenleme kararı oyçokluğuyla kabul edildi. CHP il meclis üyeleri, oylama sırasında mahallelerin birleştirilmesi ve isimlerinin değiştirilmesi konusunda muhalefetini sürdürdü. Bu karar üzerine başta İstanbul Muhtarlar Derneği olmak üzere, CHP il meclis üyeleri ve Fatihli bazı vatandaşlar da, mahallenin isimlerinin değiştirilmesinin, Fatih'in tarihsel dokusuna zarar verir gerekçesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediye Başkanlığı aleyhine İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

İstanbul Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Akif Ak, düzenleme kararının siyasi olduğunu ileri sürerken, 'Fatih'in tarihî dokusu yok edilmek isteniyor.' iddiasında bulundu. Nüfusun mahallelere eşit dağılımı olmadığını da öne süren Ak, mahallelerin birleştirilmesiyle, muhtarların daha fazla vatandaşla ilgilenmek zorunda kalacağını ve bunun da hâkimiyet konusunda problem olabileceğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahalle-sayisinin-azaltilmasina-dava-_63961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!