Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mahalleli Rantı Engelledi

Çankaya Mahallesi sakinleri yarım asırlık Çankaya Merkez Camisi’ni yıkılma tehlikesinden kurtarıyor. Çankaya Mahallesi Muhtarı Ali Göçoğlu, “Alınmış bir karar yok. Ancak Çankaya Mahallesi Derneği ile Çankaya Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği arasındaki müzakereler başladı” diye konuştu.

Cumhuriyet Ankara
Mahalleli Rantı Engelledi

Çankaya Mahallesi sakinleri yarım asırlık Çankaya Merkez Camisi’ni yıkılma tehlikesinden kurtarıyor. Çankaya Mahallesi Muhtarı Ali Göçoğlu, “Alınmış bir karar yok. Ancak Çankaya Mahallesi Derneği ile Çankaya Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği arasındaki müzakereler başladı” diye konuştu.

Çankaya Mahallesi Derneği ve Kavaklıderem Derneği ile birlikte Çankaya Mahallesi Muhtarı Ali Güçoğlu’nun yarım asırlık Çankaya Merkez Cami’nin yıkılması karşısında verdiği mücadelede sona geliniyor. Cami imamının vaaz sırasında caminin yıkılmasından vazgeçtiğini söylemesi, mücadele veren insanlarda umut yarattı. Ankara Kültür ve Tabit Varlıklarını Korum Bölge Kurulu 2004 yılında verdiği kararla Çankaya Merkez Camisi’ni “korunması gerekli kültür varlığı” olarak tescil etmişti. Ancak kurul 2005 yılında tescil kararından vazgeçmişti. Yarım asırlık caminin yıkılmasına yönelik söylentiler de bu yeni kararla birlikte ortaya çıktı. Dernekler ve muhtar Güçoğlu, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na caminin korunması gereken kültür varlığı olarak tescil edilebilmesi için başvurdu. Ancak kurul 2006 yılında aldığı kararla caminin korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesinde gerek görmedi.

Kapı kapı bağış toplarım

Muhtar Güçoğlu, Çankaya Merkez Camisi’nin imamının geçtiğimiz günlerde “Camiyi yıkmayacaklarını” söylediğini aktardı. Güçoğlu’nun verdiği bilgilere göre caminin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu, caminin restore edilmesi projesini ücretsiz yapabileceğini söyledi. Güçoğlu “Alınmış bir karar yok. Ancak Çankaya Mahallesi Derneği ile Çankaya Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği arasındaki müzakereler başladı. Caminin restore edilmesi için gerekirse sokak sokak, kapı kapı dolaşarak bağış toplayabilirim” dedi.

Kurul kendi kararını onayladı

Öte yandan, restorasyon kararı çıkmak üzereyken Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Bölge Kurulu caminin yıkılmasını kolaylaştıracak bir karar daha verdi. Çankaya Mahallesi Derneği ve Çankaya Mahallesi Muhtarlığı’nın Mart 2011 tarihli başvurularını değerlendiren kurul, 2006 tarihli korunması gerekli kültür varlığı tescilinin kaldırılması yönündeki kararını geçerli bularak, 20 Nisan 2011 tarihinde “tescil edilmesine gerek olmadığı” kararını verdi. Ancak söz-konusu karara imza atan kurul üyeleri ile 2006 tarihli kararı alan üyelerin birbirinden farklı olması dikkat çekti.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/mahalleli-ranti-engelledi_87470.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!