Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mahkeme Yabancıya Mülk Satışının Önünü Açtı

Anayasa Mahkemesi, yabancıların Türkiye'de mülk edinme haklarını düzenleyen kanun değişikliğine bu kez vize verdi. Yabancılara, ilçe bazında imarlı alanın yüzde 10'una kadar mülk satışı yapılabilecek. Daha önce iptal edilen yasanın yerine çıkartılan bu yasa da iptal istemiyle Yüksek Mahkemeye taşınmıştı. Yüksek Mahkeme, bu konuyu önceki gün

Sabah Gazetesi
Mahkeme Yabancıya Mülk Satışının Önünü Açtı

Anayasa Mahkemesi, yabancıların Türkiye'de mülk edinme haklarını düzenleyen kanun değişikliğine bu kez vize verdi. Yabancılara, ilçe bazında imarlı alanın yüzde 10'una kadar mülk satışı yapılabilecek. Daha önce iptal edilen yasanın yerine çıkartılan bu yasa da iptal istemiyle Yüksek Mahkemeye taşınmıştı. Yüksek Mahkeme, bu konuyu önceki gün esastan karara bağladı.

35'inci maddedeki, yabancı uyruklu gerçek kişilere, ilçe bazında imar planına dahil alanların yüzde 10'una kadar gayrimenkul edinebilme hakkı tanınması anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. 36'ncı maddedeki, Türkiye'de kurulan tüzel kişiliğe sahip yabancı şirketlere faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyet edinmelerine izin verilmesine ilişkin düzenleme de anayasaya aykırı görülmedi ve iptal istemi reddedildi. Yabancıların Türkiye'de sahip oldukları tüzel kişiliğe sahip şirketler "faaliyet konularını yürütmek üzere" taşınmaz edinebilecekler ve başka bir yabancı şirkete tüm haklarını devredebilecekler.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-yabanciya-mulk-satisinin-onunu-acti_87379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!