Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Mahkeme Yık Derse Yıkarız"

Nevşehir Uçhisar Kentsel Sit alanına zarar verdiği gerekçesiyle 2 otel hakkında yıkım kararı çıkmasıyla ilgili haberler Belediye Başkanı tarafından reddedildi. Mahkeme kararının yanlış aksettirildiğini belirten Başkan, “Mahkemeden mühürleyin, yıkın gibi bir karar gelmedi. Danıştay, Kayseri Bölge İdare Mahkemesi’nden yeniden inceleme istedi” dedi.

yapi.com.tr
"Mahkeme Yık Derse Yıkarız"

Sit alanında mevcut yapılaşmaya aykırı şekilde CCR Otel ve Arinna otelin inşaatı son birkaç yıldır Uçhisar’da tartışılıyor. Kayseri 2. İdare Mahkemesi’nde Mimarlar Odası tarafından plan ve ruhsat iptaline yönelik dava açıldı. Mahkeme bilirkişisi inşaatlar için koruma kurul kararlarının alındığını, arazilerin imar planı alanında kaldığını, plana uygun yapılaşma olduğunu, sit alanlarında uygulanan ilke kararlarına göre yapılaşmanın yapıldığını söylemişti. Mahkeme de bilirkişi tespitlerine uyarak davayı reddetti. Ancak otel inşaatlarına izin veren Nevşehir Koruma Kurulu üyeleri Kültür Bakanlığı müfettişlerince inceleme sonucunda görevden el çektirildi. Yapılan inşaatların 2863 sayılı yasaya uygun olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine Danıştay Kayseri 2. İdare Mahkemesi’nin kararını yeniden gözden geçirmesi ve yeni bilirkişi ile inceleme yapması için dosyayı mahkemeye geri gönderdi. Şimdi yeni karar Kayseri 2. İdare Mahkemesi’nden bekleniyor.


Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan otelleri mühürlemediği gerekçesiyle Mimarlar Odası tarafından eleştiriye maruz kaldı. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Başkan Karaaslan, Kapadokya’da silüeti bozan otellerle ilgili şöyle konuştu: “Mahkeme kararı ile bazı işletmelerin kapatılması kararı verilmiş gibi değerlendirilerek Uçhisar Belediyesi tarafından bu işletmelerin mühürlenmediği, kapatılmadığı dillendiriliyor. Bize herhangi bir kapatma kararı, hangi işletme için ulaşmadı. Danıştay yeniden yargılanmasına karar vermiş. Benden önceki dönemde inşaat ruhsatları verilmiş. Belediyemiz proje sahiplerine koruma kurulundan izin al demiş. Koruma Kurulu projeyi onaylamış. Belediye ruhsatı vermek zorunda. Ama şimdi de mahkeme yeni bir karar alır da yıkılacak derse yıkarız, mühürlenecek derse de mühürleriz. Mahkeme kararı karşısında durmamız mümkün olabilir mi? Ancak proje sahiplerinin de suçu yok. Koruma kurulu projesini onaylamış. Kurul demeliydi ki bu proje sit alanına uygun değil. Tüm yasal izinlerini alan projeyi bugün mahkeme yasaya uygun görmez ise inşaat izinlerini veren herkes tazminat ödemeye mahkum kalır. Eski dönemde verilmiş bir izinden dolayı belediyemiz de tazminat hükmü altında kalır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-yik-derse-yikariz_132899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!