Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mahkeme’den Gökçek’e Fren

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aylarca tartışma konusu olan belediyenin icraatlarını inceleyen Denetim Komisyonu üye seçimiyle ilgili Ankara 2. İdare Mahkemesi çok önemli bir karar verdi. Denetim komisyonu üye seçiminde, AKP’lilerin oy birliğine vardığı parti grubunca aday gösterilmeyen CHP’li iki üyenin komisyona gönderilmesini mahkemeye taşıyan

Hürriyet Ankara
Mahkeme’den Gökçek’e Fren

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aylarca tartışma konusu olan belediyenin icraatlarını inceleyen Denetim Komisyonu üye seçimiyle ilgili Ankara 2. İdare Mahkemesi çok önemli bir karar verdi. Denetim komisyonu üye seçiminde, AKP’lilerin oy birliğine vardığı parti grubunca aday gösterilmeyen CHP’li iki üyenin komisyona gönderilmesini mahkemeye taşıyan CHP’li Meclis Üyesi İsa Hayırlı davayı kazandı.

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz aylarda tartışma yaratan denetim komisyonu üye seçimiyle ilgili Ankara 2. İdare Mahkemesi çok önemli bir karar verdi.Denetim komisyonu üye seçiminde, AKP’lilerin oy birliğine vardığı parti grubunca aday gösterilmeyen CHP’li iki üyenin komisyona gönderilmesini mahkemeye taşıyan CHP’li Meclis Üyesi İsa Hayırlı davayı kazandı.

Hukuka aykırı

Ankara 2. İdare mahkemesi kararı, “Bir partiye mensup meclis üyelerinin Denetim Komisyonu üyeliğine seçilebilmesi için bu kişilerin bir parti grubunu temsilen aday olmaları ya da o parti grubunca aday gösterilmeleri gerekmekte olup, aday olmayan ya da grubunca aday gösterilmeyen bir meclis üyesinin seçilebilmesi olanağı bulunmadığından davaya konu meclis kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır” gerekçesiyle verdi.
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Hayırlı, imar komisyonununda da parti grubunun istediği isimlerle temsil edilmediklerini hatırlatarak, mahkemenin bu kararıyla Büyükşehir’in imar komisyonu üye seçimlerindeki tutumunun da hukuk dışı olduğunu savundu. Hayırlı şunları söyledi:

Yılbaşından beri Ankara Büyükşehir Belediyesi komisyon seçimlerinde yaşanan kaosa ikinci bölge idari mahkemesinden Gökçek’e ders niteliğinde karar çıktı. Mahkeme açıkça grubun aday gösterdiği isimler üzerinden seçimin yapılmasını söylüyor. Bu karar da oy birliğiyle alınıyor. 2. bölge idare mahkemesi’nin 2010/331 esas sayılı 27/05/2010 tarihli kararından anlaşılması gereken açıktır.2009 yılına ait büyükşehir belediyesi hesaplarının denetimi için oluşturulan Gökçek güdümlü denetim komisyonu şaibelidir, muhalefetin temsilini önlemek için hukuku dolanma yoluna gidilmiş ancak Gökçek’in her haksız uygulamasında olduğu gibi hukuka toslamıştır.

Örnek karar

Bu karar halen Gökçek’in üye seçmemekte direndiği başta imar komisyonu olmak üzere tüm komisyonlara örnek teşkil etmektedir. mahkemeye müracaat ederek aldığımız karar Ankara halkının çıkarlarının korunması ve kentin yöneticilerinin denetlenebilmesi için örnek teşkil etmektedir.”

CHP Grup Başkan Vekili Çatak da mahkeme kararıyla hukuksuz bir seçim yapıldığının tescillendiğini belirterek, “Aynı karar imar komisyonu seçimleri için de alınacaktır. Bu yüzden Gökçek yönetimi bu hukuksuzluğa son vermelidir” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkemeden-gokceke-fren_80405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!