Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mahmut Nedim Efendi Konağı Restore Edilecek

Şanlıurfa’nın işgalinde Fransızların karargahı olarak kullanılan tarihi Mahmut Nedim Efendi konağı Şanlıurfa Valiliği tarafından restore edilecek.

Zamanb>Şanlıurfa’nın işgalinde Fransızların karargahı olarak kullanılan tarihi Mahmut Nedim Efendi konağı Şanlıurfa Valiliği tarafından restore edilecek.

Atatürk Mahallesi’ndeki Kehriz Sokak ile Hastane caddesi arasında bulunan ve taşıdığı binlerce mermi izi ile Urfa’nın kurtuluşuna tanıklık eden tarihi yapının restoresi için bütün yasal grişimler tamamlandı.

Kürkçüzade Mahmud Nedim Efendi tarafından 1903 yılında yaptırılan konağın, Avrupa mimarisi ile geleneksel Urfa evi mimarisinin kaynaştığı bir özellik taşıdığı bildirildi.

Toplam 23 metrekare alana sahip olan ve yıkılmaya yüz tutan karargahın İl Daimi Encümen kararıyla restore edilmesine karar verildiğini ifade eten Şanlıurfa Valisi Şükrü Kocatepe, Şanlıurfa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan dava sonucunda söz konusu tarihi yapının kamulaştırıldığını kamulaştırma bedeli olarak maliklere 424 milyar 219 milyon ödeme yaptıklarını söyledi.

Konağın Şanlıurfa Valiliği Özel İdaresi mülkiyetine geçirildiğini hatırlatan Vali Kocatepe, Şanlıurfa Valiliği İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan röleve –restorasyon bürosu görevlilerince röleve çalışmalarına başladıklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahmut-nedim-efendi-konagi-restore-edilecek_5119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!