Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Makina Mühendisleri Odası: Önlem Alınmadı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu 5 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili, ''Bir günde 5 kişi hayatını kaybediyorsa bunun nedeni, önlem alınmamasıdır ve bu durumdan işveren ile devlet sorumludur'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Makina Mühendisleri Odası: Önlem Alınmadı

Ali Ekber Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de iş kazalarının her yıl artan bir şekilde can almaya devam ettiğini öne sürdü. 2008 yılında iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 865 iken, ölümler, 2009 yılında 1.171'e, 2010 yılında 1.444'e, 2011 yılında 1.573'e ulaştığını belirten Çakar, 2012 yılında bu sayının daha fazla olacağını iddia etti. Son olarak Samsun'daki bir bakır işletmesinde meydana gelen iş kazasında 5 işçinin hayatını kaybettiğini, 14 işçinin de yaralandığını hatırlatan Çakar, şunları kaydetti:

''Bir yılda 1.573 kişi, bir günde 5 kişi hayatını kaybediyorsa bunun nedeni, önlem alınmamasıdır ve bu durumdan işveren ile devlet sorumludur. Zira işyerlerinde önlemlerin alınması ile gerekli araçların işverenlerce sağlanması ve devletin etkin denetim yapması durumunda iş kazaları meydana gelmez. Önlemler alınmıyor, iş kazaları can almaya devam ediyorsa, devlet yasa yapma-denetleme görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmiyor demektir.''

Çakar, kaza olmadan işyerlerinin denetlenmediğini, kazadan sonra da müfettişler devrede olmadığını öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/makina-muhendisleri-odasi-onlem-alinmadi_103126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!