Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Makine Sektöründe İhracat 10 Milyar Dolara Yaklaştı

Makine sektöründe toplam ihracat ilk sekiz ayda 9,4 milyar dolar olarak açıklanırken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 büyüdüğü kaydedildi.

yapi.com.tr/AA
Makine Sektöründe İhracat 10 Milyar Dolara Yaklaştı

Makine ve aksamları sektörünün toplam ihracatı, yılın ilk sekiz ayı itibarıyla 9,4 milyar dolar olarak açıklandı.

Ağustos ayının son günlerinde bayram tatili etkisine rağmen ihracat artışını sürdüren makine sektöründe toplam ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 büyüdü.

Makine İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamada, Türk makine sektöründe yaşanan ihracat artışının yılın ilk yarısında da sürdüğü belirtilirken, tüm zamanların en yüksek ağustos ayı ihracatına ulaşıldığı ve toplam ihracattan makine sektörü yaklaşık yüzde 10 pay aldığı dile getirildi.

Açıklamanın devamında, neredeyse tüm ürün gruplarında ihracat artış oranlarında yükselme kaydedilen bu dönemde türbin, turbojet ve hidrolik silindir ihracatındaki artışın yüzde 60'ın üzerinde gerçekleştiği, Türk makinelerine en çok talebin Almanya ve ABD'den geldiği, bu iki ülkeye toplam makine ihracatının 2 milyar doları aştığı kaydedildi.

"Jeopolitik risklere rağmen artış sağladık"

İhracattaki olumlu tablonun devam edebilmesi için durmaksızın çalıştıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, "Jeopolitik risklerin artmasıyla birlikte oluşan küresel siyasi gerilimin, dünya genelinde yatırım mallarına olan talebi doğrudan etkilediğini görüyoruz. Böylesine kritik bir süreçte ihracat artışı sağlayabilmemiz, Türk makinelerine olan güveni gösteriyor. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerin tamamında ihracat artışı sağladık. Yılın kalan kısmında da bizi hareketli bir süreç bekliyor" diye değerlendirmede bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/makine-sektorunde-ihracat-10-milyar-dolara-yaklasti_161095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!