Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Makine ve Kalıp Sektöründe Çin İstilası İsyanı

Türk plastik işleme makineleri ve kalıp sektörü, Çin tehdidi ile karşı karşıya. Türkiye, dünyanın en büyük plastik işleme makinesi üreticileri arasında yer alacak potansiyele sahipken, bu avantajın iyi kullanılamaması nedeniyle Çin’den yapılan makine ve kalıp ithalatına yenik düştü. Yerli üretici zayıfladı, Çin malı plastik işleme makineleri ve

yapi.com.tr
Makine ve Kalıp Sektöründe Çin İstilası İsyanı

Türk plastik işleme makineleri ve kalıp sektörü, Çin tehdidi ile karşı karşıya. Türkiye, dünyanın en büyük plastik işleme makinesi üreticileri arasında yer alacak potansiyele sahipken, bu avantajın iyi kullanılamaması nedeniyle Çin’den yapılan makine ve kalıp ithalatına yenik düştü. Yerli üretici zayıfladı, Çin malı plastik işleme makineleri ve kalıplar piyasayı ele geçirdi. Sektörün bitme noktasına gelmesi nedeniyle, bu gidişata dur demek isteyen PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği), Dış Ticaret Müsteşarlığı’na başvurarak, Çin menşeli makine ve kalıpların ithalatında referans fiyat uygulanması talebinde bulundu.

Türk plastik sektörü yılda ortalama yüzde 15 büyüyor. Bu büyümeye paralel olarak plastik sektörü, yılda ortalama 500 milyon dolarlık makine, teçhizat ve kalıp yatırımı gerçekleştiriyor. Sektörün makine ve kalıp ithalatında Çin’in payı ise giderek artıyor. PAGDER Başkanı Hayrullah Yelkenci, Çin ve benzeri ülkelerden yüzde 30 – 60 oranında daha ucuz ithal edilen plastik işleme makineleri ve kalıplarının, yerli makine ve kalıp üretimini olumsuz etkilediğini söyledi. Çin’den yapılan ithalatın sürekli artması nedeniyle yerli üretimin bitme noktasına geldiğini vurgulayan Yelkenci, kalan firmaların ise ancak ihracatla ayakta durabildiklerini söyledi. PAGDER Başkanı, 70 milyon dolara ulaşan plastik makine ihracatının da üretimin Çin rekabeti nedeniyle olumsuz etkilenmesi sonucu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

PAGDER Başkanı Hayrullah Yelkenci, sektördeki ithalat rakamları hakkında bilgiler de verdi. Çin’den yapılan plastik - kauçuk işleme makineleri ithalatı 2005 yılında 39,2 milyon dolarken sürekli artarak 2008 yılında 79,9 milyon dolara çıktı. 2009 yılının ilk 5 ayında ise 16,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatın yılsonunda 40,3 milyon dolara gerilemesi bekleniyor.

Çin’den yapılan plastik enjeksiyon ve diğer kalıpların ithalatı ise 2005 yılında 18,2 milyon dolarken, 2008 yılında 36,3 milyon dolara yükseldi. 2009 yılının ilk 5 ayında 17,3 milyon dolar olan ithalatın yılsonunda 41,5 milyon dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Sektördeki diğer ithalat rakamlarına bakıldığında, 2005 yılında 421 milyon dolar olan plastik işleme makineleri toplam ithalatının, her geçen yıl daha da artarak 2008 yılında 507 milyon dolara ulaştığı görülüyor. 2009 yılının ilk 5 ayında 135 milyon dolar olan ithalatın, küresel krizin olumsuz etkisi ile yılsonunda 324 milyon dolara inmesi bekleniyor. 2005 yılında 227 milyon dolar olan plastik enjeksiyon ve diğer kalıpların ithalatı da 2008 yılında 243 milyon dolara çıktı. Kalıp ithalatı 2009 yılının ilk 5 ayında ise 83 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Rakamların gelinen durumu en iyi şekilde ortaya koyduğunu belirten Hayrullah Yelkenci, 2005 – 2008 yılları arasında plastik ve kauçuk işleme makineleri ithalatı yılda ortalama yüzde 6,56 artarken aynı makinelerin Çin’den yapılan ithalatının yılda ortalama yüzde 23,42 artış gösterdiğine dikkat çekti. Çin’den yapılan enjeksiyon ve diğer kalıpların ithalatı da önemli oranda arttı. Bu ürünlerin toplam ithalatındaki yıllık ortalama artış hızı yüzde 2,23 olarak gerçekleşirken aynı kalıpların Çin’den yapılan ithalatlarında yıllık artış hızı yüzde 25,15 oldu. Çin malı makine ve kalıpların ithalatı diğer ülkelerden yapılan ithalatı kat kat aştı. Bazı makinelerde toplam ithalat artış hızı eksiye düşerken, aynı makinelerin Çin’den yapılan ithalatlarında yıllık yüzde 15 – 66 arasında büyüme yaşandı.

PAGDER, Dış Ticaret Müsteşarlığı’na yaptığı başvuruda, plastik ve kauçuk işleme makineleri ile kalıplarını imal eden firmaların, rekabetçi üretim ve ihracat düzeylerinin artırılması için sektörün ucuz Çin malı makine ve kalıp ithalatına karşı korunmasını istedi.  Çin’den yapılan ucuz ithalatın önüne geçilmesi ve yerli üretimin canlandırılması için Çin’den yapılan 8477 GTİP no’lu plastik işleme makineleri ile 8480 GTİP no’lu plastik işleme kalıpları ithalatında referans fiyat uygulamasının getirilmesini talep etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/makine-ve-kalip-sektorunde-cin-istilasi-isyani_72452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!