Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maktum'um Yüzünü Güldüren Gelişme

Haftalar önce devlet şirketi Dubai World’ün 59 milyar dolarlık borcunu 6 ay askıya alacağını açıklayan ve bir anda dünya piyasalarını sarsan Dubai Hükümeti’ne müjdeli haber geldi. İflasın eşiğine gelen Dubai Hükümeti, açık denizde yeni bir petrol yatağı bulunduğunu açıkladı.

Gazete Vatan
Maktum'um Yüzünü Güldüren Gelişme

Haftalar önce devlet şirketi Dubai World’ün 59 milyar dolarlık borcunu 6 ay askıya alacağını açıklayan ve bir anda dünya piyasalarını sarsan Dubai Hükümeti’ne müjdeli haber geldi. İflasın eşiğine gelen Dubai Hükümeti, açık denizde yeni bir petrol yatağı bulunduğunu açıkladı. Hükümetten yapılan açıklamada, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el-Maktum’un Birleşik Arap Emirliği halkına Dubai açıklarında yeni bir petrol yatağı bulduklarını duyurduğu belirtildi. Açıklamada, rezerve ilişkin bilgi ise verilmedi. Dubai’de gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 4’ü kadar petrol üretiliyor.

59 milyar $’lık borç

Şu anda büyük projelerinin finansmanını sağlamak için ciddi bir borçlanma sorunu ile karşı karşıya bulunan Dubai Hükümeti’nin toplamda 80 milyar dolarlık borcu bulunuyor, bunun 59 milyar dolarlık bölümü ise devlet şirketi Dubai World’e ait. Ancak Dubai World’ün ödemelerini 6 ay askıya alacağını açıklamasıyla geçtiğimiz haftalarda piyasalar karışmıştı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti, petrol zengini ve 630 milyar nakde sahip Abu Dhabi ise duruma el koyarak Dubai’nin borçlarını ödemesine yardım edeceklerini, ancak bu borçlara kefil olmada seçici olacaklarını duyurmuştu.

Yaşananların ardından daha önce çok sayıda satın alma gerçekleştiren Dubai şeyhi El-Maktum sahip olduğu şirketleri tek tek satmaya da başlamıştı. Yılın ilk yarısında 1.9 milyar dolar ödemesi bulunan, Şeyh El Maktum’a ait Dubai Holding, Bank Muscat, Oman National Investment ve Malaysia’s Bank Islam’daki hisselerini satış vitrinine koydu.

Dubai Holding’in 5 kıtada yatırımı bulunuyor. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/maktumum-yuzunu-gulduren-gelisme-_76383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!