Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MAKYOL - Etiler Turizm Merkezi 2010'da Hizmette

İstanbul’a yeni bir 5 yıldızlı otel geliyor. MAKYOL İnşaat tarafından yapımı sürdürülen ‘MAKYOL - Etiler Turizm Merkezi’, 2010 yılında faaliyete geçecek. MAKYOL İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Adnan Çebi, projenin yatırım maliyetinin 150 milyon doları bulacağını söyledi. ÇEBİ, İstanbul’un artan turizm potansiyeline dikkat çekti ve

yapi.com.tr
MAKYOL - Etiler Turizm Merkezi 2010'da Hizmette

stanbul’a yeni bir 5 yıldızlı otel geliyor. MAKYOL İnşaat tarafından yapımı sürdürülen ‘MAKYOL - Etiler Turizm Merkezi’, 2010 yılında faaliyete geçecek. MAKYOL İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Adnan Çebi, projenin yatırım maliyetinin 150 milyon doları bulacağını söyledi. ÇEBİ, İstanbul’un artan turizm potansiyeline dikkat çekti ve “Önümüzdeki yıllarda artacak talep yatırımın geri dönüşünü hızlandıracaktır” dedi.

Adnan Çebi, “Dünya kenti İstanbul, fuar ve kongre merkezi olma yolunda ilerliyor. Kaliteli ve standartlara uygun turizm merkezlerine olan talep hızla artıyor. Buna mukabil var olanların sayısı yetersiz kalıyor. Haliyle İstanbul, otel yatırımcılarını cezbeden bir şehir olma özelliğini koruyor” dedi. Etiler Turizm Merkezi’nin işletmesi için küresel turizm markalarıyla temaslarının devam ettiğini söyleyen Çebi, ekonomik açıdan verimlilik sağlayacak her bölgede, özellikle şehir otelciliği alanında turizm yatırımlarına devam edeceklerini kaydetti.

Adnan Çebi ve Emre ArolatÇevreci Projede Trijenarasyon Sistemi Bulunuyor

Yaklaşık 65 bin m2 brüt inşaat alanı olan otel, 260 oda ve 24 adet 'Long Stay' suit ile konukların hizmetinde olacak. MAKYOL - Etiler Turizm Merkezi', toplantı salonları ve 'Home Office' hizmet alanlarıyla da iş dünyası için bir cazibe oluşturacak. Projede ayrıca, restoranlar, 'Cafe Bar Lounge', SPA merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzu bulunuyor. 350 araçlık otopark ve yeni bağlantı yolları ulaşımı kolaylaştırıyor. Trijenarasyon sistemi ise yapının enerji ihtiyacının büyük bir kısmını çevreci bir anlayışla karşılayacak.

Etiler’in Dokusuna Uygun Mimari

MAKYOL - Etiler Turizm Merkezi’nin taşıyacağı mimari özelliklerle İstanbul’un modern yüzü olacağını söyleyen proje mimarı Emre Arolat da, “Kentin pek çok yerinde olduğu gibi 'sonradan meşrulaştırılarak' gelişmiş olmasına karşın Etiler, sosyolojik katmanların birbirine yakınlığı ve büyümenin önemli ölçüde planlanabilmiş olması sebebiyle oldukça homojen bir yapı örüntüsüne sahip. Ne son on yılda yaşanan 'turistikleşme', ne de yine son döneme mahsus olan yoğun 'ticarileşme', bu homojeniteyi pek bozamadı. Etiler’de yapılar, birkaç yeni istisna dışında birbirlerinden büyük ölçüde ayrışmıyor. Topografyanın değişkenliği ve her noktada farklılaşan perspektif algıları, yapıları birbiri üzerine adeta yapıştırıyor ve özdeş 'organik yığınlar' oluşturuyor” dedi.

Projenin mimarisinin bölgenin dokusunu bozmayacak şekilde tasarlandığını anlatan Arolat, “Turizm emsal koşullarının bir getirisi olarak çevredeki yapı ölçeğini bir ölçüde değiştirse de, sözünü ettiğim homojen kontekst ile kavgalı olmayacak, aksine onu yeniden yorumlayarak içerecek ve bulunduğu ortama yabancılaşmayacak bir kitlenin araştırılması, tasarımın ana girdisini oluşturdu” dedi.

Semtin TEM otoyolu ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü gişeler bölgesiyle sonlanan kuzey ucunda konumlanan ‘MAKYOL - Etiler Turizm Merkezi’ arsası, bir ucundan diğerine yaklaşık 16 metrelik kot farkı ile çeşitli seviyelerden ulaşım olanakları veriyor. Çevresindeki yolların mevcut hallerinin oluşturduğu aşırı diklik ve sıkışıklık sorunlarının, bu bölge için hazırlanan yeni güzergah planları ile giderileceği öngörülmekte. Otoyol bağlantı noktası da bu düzenleme ile rahatlayacak ve trafiğin kesintisiz bir biçimde akması sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/makyol---etiler-turizm-merkezi-2010da-hizmette_74058.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!