Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Malatya'da Birkaç Çimento Fabrikasını Besleyecek Çimento Hammaddesi Rezervi Var'

Maden Tetkik Arama (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay, Malatya'da birkaç çimento fabrikasını besleyecek çimento hammaddesi rezervinin bulunduğunu bildirdi. Ay, yaptığı açıklamada, çimento ham maddelerinin özellikle Hekimhan ve Darende ilçelerinde yaygın olduğunu söyledi.

Zaman Gazetesi
'Malatya'da Birkaç Çimento Fabrikasını Besleyecek Çimento Hammaddesi Rezervi Var'

Maden Tetkik Arama (MTA) Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay, Malatya'da birkaç çimento fabrikasını besleyecek çimento hammaddesi rezervinin bulunduğunu bildirdi. Ay, yaptığı açıklamada, çimento ham maddelerinin özellikle Hekimhan ve Darende ilçelerinde yaygın olduğunu söyledi. Çimento sektöründe faaliyet gösteren iş adamlarının bu bölgelerde çalışma yapmasında fayda olacağını anlatan Ay, ''Çimento ve alçı taşı Hekimhan'da ve Darende'de yaygın. Birkaç çimento fabrikasını besleyecek çimento rezervi var'' dedi.

Hekimhan, Arguvan, Arapgir ve Kuluncak bölgelerinde de metal aramalarının devam ettiğini ifade eden Ay, ''Geçen sene yaptığımız çalışmalarda özellikle bakır, kurşun, molibden, nikel, kobalt, gümüş ve altın açısından önemli veriler bulduk. Bu yıl daha detay çalışmalar yaparak sondaj çalışmaları düşünüyoruz'' diye konuştu.

Hekimhan, Kuluncak, Doğanşehir ve Pütürge'de seramik sanayi ham maddeleri olan kaolen (kil), feldistat ve çeşitli endüstriyel ham maddeleri araştırmaları yapılacağı belirten Ay, şunları kaydetti:

''Önümüzdeki yıl yeni bir proje olarak kuşak bazında Elazığ, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ı da içine alacak şekilde bunları projelendirmeyi düşünüyoruz. Bölgemizde bu tür ham maddelerin bulunması önemlidir. Bölgemizde kaolen dediğimiz seramikte kullanılan profilit Pütürge'de çıkıyor. Bu madde seramiğin ham maddesidir. Fellistat da Pütürge, Hekimhan ve Kuluncak bölgelerinde bulunmakta. Bunların standartlara uygun olup olmadığını araştırmak amacıyla rezervlerine yönelik çalışmaları önümüzdeki yıllarda yapacağız. Bu yıl ve geçen yıl bazı belirlenmiş noktalardan numuneler alınarak analiz ettirildi. Bunların da bu açıdan ümit verici olduğunu görüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/malatyada-birkac-cimento-fabrikasini-besleyecek-cimento-hammaddesi-rezervi-var_67541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!