Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mali Kriz, İklim Krizini Unutturmamalı!

Hiçbir şey, küremizin varlığını ve dengelerini sürdürmesinden daha önemli olamaz. Dünya nüfusunun yüzde 10’luk kesiminin daha zengin, daha mutlu olmak ve egolarını tatmin etmek için geriye kalan 6,5 milyar insanı tehlikeye atmaları adaletli midir, olabilir mi? Bu ekonomik krizden birebir sorumlu olan CEO’lar ve banka patronları günahlarının

Radikal İKİ
Mali Kriz, İklim Krizini Unutturmamalı!

Geçtiğimiz Aralık ayında Polonya’nın Poznan kentinde “BM İklim Konferansı” düzenlendi. Konferansa 192 ülkeden temsilci katıldı, haber ajanslarının aktardığına göre tüm dünya tarafından merakla izlenen konferansta maalesef somut adımlar bu sefer de atılamadı. Bu seferki bahane de yaşanmakta olan “global mali kriz”. Yaratılan küresel finansal kriz haliyle reel sektörleri de çok ciddi biçimde etkisi altına aldı, fatura yine çalışanlara, emekçilere çıkarıldı. Kapitalizmin zehirli atıkları yerküreyi yaşanmaz hale getirdi. Uluslararası sermaye ve işbirlikçileri daha çok kâr, daha çok konfor, daha çok lüks ve bitmez tükenmez arzu ve istekleri uğruna dünyayı yaşanılır olmaktan çıkararak cehenneme çevirmek üzere.

Hiçbir şey, küremizin varlığını ve dengelerini sürdürmesinden daha önemli olamaz. Dünya nüfusunun yüzde 10’luk kesiminin daha zengin, daha mutlu olmak ve egolarını tatmin etmek için geriye kalan 6,5 milyar insanı tehlikeye atmaları adaletli midir, olabilir mi? Bu ekonomik krizden birebir sorumlu olan CEO’lar ve banka patronları günahlarının bedelini tüm insanlığa fatura edemezler, buna hakları yok. Bilim insanları da, çevreciler de durmadan uyarmaya devam ediyor: İklim değişikliklerine karşı gerekli önlemler alınmazsa, dünyayı mali krizden daha beter etkileyecek ve mali krizin daha da derinleşmesine, kronikleşmesine neden olacak. Kuraklık, su sıkıntısı, salgın hastalıklar, seller ve birbirini izleyecek doğal felaketler kapıda... (Nitekim, Independent’da çıkan bir habere göre, ABD ulusal buz ve kar veri merkezi Kuzey Buz Denizi’nde geri dönüşü olmayan buzsuz yazların sanıldığından da yakın zamanda gerçekleşeceğini açıkladı.)

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Ponzan kentindeki BM İklim Konferansı’nı başlatırken şu çağrıda bulundu: “Aynı anda iki kriz yaşıyoruz. İklim değişikliği ve küresel ekonomik kriz. Ancak bu krizler bize iyi fırsatlar sunabilir. Bu, eşzamanlı olarak, her iki krizin üstesinden gelebilmek için bir fırsat olabilir.” İyi niyetli bu çağrı, atmosferi en çok kirleten ülke olmasına rağmen ekonomisini sekteye uğratmasından korktuğu için Kyoto Protokolü’nü imzalamayan ABD ve küresel mali kriz nedeniyle iklim koruma önlemleri almakta çekimser davranan Avrupa ülkelerinin tutumlarını değiştirmede çok başarılı olamadı maalesef. BM İklim Değişiklikleri Sözleşmesi’ni imzalayan 192 ülkenin temsilcilerinin, sera etkisine karşı yeni tedbirleri belirlemek için, bundan sonra bir yılı var. Kopenhag’da 7-18 Aralık 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan konferansta daha somut sonuçlar elde edilmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra ABD Başkanlığı görevini devralacak Barack Obama, Kasım ayında Kaliforniya’da düzenlenen uluslararası bir konferansta, ABD’nin sera gazı salınımlarını 2020 yılı itibarıyla 1990 yılı düzeyine indirme ve 2050 yılı itibarıyla yüzde 80 azaltma hedefini açıklayarak yeni dönemde ülkesinin iklim değişikliği politikalarında revizyon olabileceği müjdesini vermişti. Bu iki gelişme gözönüne alındığında, her ne kadar geçtiğimiz hafta sona eren konferansta somut sonuçlara ulaşılamasa da, önümüzdeki yıl bu konuda daha başarılı veriler elde edilebileceğini umabiliriz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mali-kriz-iklim-krizini-unutturmamali_65755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!