Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maliye Bakanı: Büyüme Beklentinin Üzerinde

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte olumsuz konjonktüre rağmen beklenenin üzerinde büyüdüğünü söyledi.

yapı.com.tr
Maliye Bakanı: Büyüme Beklentinin Üzerinde

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisi 2015 yılının ikinci çeyreğinde olumsuz konjonktüre rağmen beklenenin üzerinde yüzde 3,8 büyüdüğünü kaydetti. Dünya Gazetesi'nin hberine göre, Bakan Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, yılın ilk yarısında ise büyümenin 3,1 olarak gerçekleştiğine işaret ederek, "Siyasi belirsizlik nedeniyle ertelenen yatırım, küresel finansal piyasalarda dalgalanma, artan jeopolitik gerginlikler ile AB’deki durgunluk yılın ilk yarısında ekonomik büyümeyi sınırlamıştır" diye konuştu.

Şimşek açıklamasında şunları söyledi: "Olumsuz dış konjonktür nedeniyle net ihracat büyümeyi 2015 yılının ilk yarısında 1,2 puan aşağı çekmiştir  iç talebin büyümeye katkısı ise 4,4 puan olmuştur. Söz konusu katkının en önemli bileşeni 3,4 puan ile özel tüketim olmuştur. Siyasi belirsizlikler ve olumsuz dış konjonktür nedeniyle büyümenin OVP’de öngörülen yüzde 4’ün altında kalması muhtemeldir. Ancak otomotiv, konut ve beyaz eşya gibi bazı temel sektörlerdeki güçlü satış trendi ekonominin 3. çeyrekte ılımlı da olsa büyümeye devam edeceğini göstermektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliye-bakani-buyume-beklentinin-uzerinde_133964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!