Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Maliye Bakanı Şimşek'ten Deprem ve 2B Değerlendirmesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Global Coalition For Efficient Logictics (GCEL) ile Arap Bankaları Birliği'nin düzenlediği 'Humawealth Etkinliği' çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'nin kentsel değişim ve dönüşüme ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Şimşek, ''Onun için de kaynak Türkiye Cumhuriyeti ekonomisidir, özel sektör

yapi.com.tr / AA
Maliye Bakanı Şimşek'ten Deprem ve 2B Değerlendirmesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Global Coalition For Efficient Logictics (GCEL) ile Arap Bankaları Birliği'nin düzenlediği 'Humawealth Etkinliği' çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Deprem tedbirleri ve 2B konusu
    
Depreme yönelik alınacak tedbirlere ilişkin soruya Mehmet Şimşek, kentsel değişim ve dönüşüm ile depreme yönelik alınacak tedbirlerle ilgili bir çalışma olduğunu hatırlatarak, ''Bu çalışma henüz Maliye Bakanlığı'na sunulmadı, dolayısıyla henüz bu türden varsayım ve afaki rakamlar üzerine yorum yapmak istemiyorum. Çünkü henüz görüşümüze sunulan, Maliye Bakanlığı olarak üzerinde çalıştığımız bir şey değil'' dedi.
    
Türkiye'nin kentsel değişim ve dönüşüme ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Şimşek, ''Onun için de kaynak Türkiye Cumhuriyeti ekonomisidir, özel sektör dinamizmidir. Ülkemizin altyapısına bütçede her zaman kaynak ayırdık, ayırmaya da devam edeceğiz'' diye konuştu. Deprem riskinin azaltılması için vatandaş-devlet-özel sektör işbirliğinin zorunlu olduğunu anlatan Şimşek, şunları kaydetti:
    
''2B'ler konusuna gelince, uzun süredir gündemde olan bir konu. Buna ilişkin çalışmalar devam ediyor, sadece Maliye Bakanlığımızın yaptığı bir çalışma değil. Bu çalışmalarda diğer ilgili bakanlıklar da katkı veriyorlar. Onlarla birlikte bu çalışma belli bir nokta getirilmiş durumda. Ama henüz kamuoyuyla paylaşacak bir taslak şeklinde değil, o hale gelince eminim sizlerle detaylar paylaşılır. Burada önemli olan sorun çözmektir. Yani her şeyi biz sadece ve sadece mali bütçe açısından bakmıyoruz. Memleketin sorunlarının çözülmesi bizim için önemlidir. Yani deprem riskinin azaltılması veya bağlı toplumsal sorunların, şehircilikle ilgili sorunların çok önemlidir. Siyasette zaten sorun çözmek için yapılır. Başka da bir amacımız olamaz.''

Yabancıların Türkiye'de mülk edinmesi
    
Yabancıların Türkiye'de mülk edinebilmesine ilişkin sorusu üzerine, kullanım hakkının bir yabancıda olabileceğini ifade eden Şimşek, ''Egemenlik kayıtsız şartsız Türk milletinindir. Dolayısıyla yabancıların mülk alması o kadar çok korkulacak bir şey değil. Ben hiç havaalanında sırtına bir ev, daire yüklenmiş ülkeden çıkan kimseyle karşılaşmadım'' dedi. Bu korkuların bir kenara bırakılması gerektiğine işaret eden Şimşek, Türkiye'nin yatırıma, kaynağa ve istihdama ihtiyacı olduğunu söyledi. ''Türkiye olarak kendimize güveniyoruz yeter ki kuralları iyi koyalım'' diyen Şimşek, kendisinin de ABD'de ve İngiltere'de yaşadığını hatırlattı.
    
Şimşek, ABD ve İngiltere'de böyle bir kaygının olmadığını ifade ederek, o ülkelerin kendine güvendiğini, Türkiye'nin de kendine güvendiğini söyledi. Şimşek, ''Bana kalırsa bu hususun kolaylaştırılması lazım. Buna yönelik çalışma yapılmalı'' diye konuştu. Bakan Şimşek, mütekabiliyet esasına yönelik soru üzerine de o konuda çalışmanın tamamlanmadığını önemli olanın ülkenin menfaatleri neredeyse onun yapılması olduğunu söyledi.

Cari açıkta daralma beklentisi

Gazetecilerin cari açığa ilişkin soruları üzerine Bakan Şimşek, öngörülerinin iç talebin biraz daha makul seviyelere doğru inmesi ve bu çerçevede cari açığın son çeyrekten itibaren, 12 aylık rakamlar itibariyle en azından önce istikrara kavuşması, sonra da daralması olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, ''Cari açığın bir miktar daralmasını öngörüyoruz son çeyrekten itibaren. Ama o rakamlar ne zaman çıkar, muhtemelen kasım ayında görürsünüz. Kasım ayı rakamları da gelecek senenin başında çıkar. Dolayısıyla önümüzdeki sene başından itibaren çıkacak cari açık rakamlarının bir miktar daralma göstermesini öngörüyoruz'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/maliye-bakani-simsekten-deprem-ve-2b-degerlendirmesi_89728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!