Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maliye Konut Satışının İzini Krediden Sürecek

Maliye, konut kredisi kullananları bulup, satışları takibe alacak. Kullanılan konut kredilerinden ve tapu bilgilerinden yola çıkılarak, evin tam değeri tespit edilecek.

Referans Gazetesi
1 Maliye Konut Satışının İzini Krediden Sürecek

Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullananlardan yola çıkarak konut satışlarını takibe alacak. Böylece ne kadarlık konut alış ve satışı yapıldığını, doğru beyan edilip edilmediğini tespit edecek. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerinden de yararlanılarak, riskli mükellefler belirlenecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı, yılın ikinci yarısında yani temmuz-aralık döneminde konut sektöründeki çalışmalarına ağırlık vermeyi planlıyor. Bunun için öncelikle bankalardan veri ambarına verilen konut kredisi kullananların listesi alınacak. Veri ambarına, örneğin Merkez Bankası'ndan 50 bin dolar yurtdışına transfer edenler, POS makinası kullananlar gibi bilgiler toplanıyor ve elektronik ortamda bilgiler değerlendiriliyor. Ayrıca gayrımenkul alan ve satanların bilgisi de yer alıyor. 2007 yılında 1 milyon 415 bin 762 adet gayrımenkul alım satımına ilişkin bilgi formu ile 35 bin adet gayrımenkul ipoteği işlemlerine ilişkin bilgi formu veri ambarında toplandı.

Tapu bilgileri de değerlendirilecek

Ancak bu seferki çalışmada Gelir İdaresi, konut kredisi kullananlardan yola çıkarak evin tam değerini tespit etmeye çalışacak. Bu şahısların vergi kimlik numarası bilgilerinden hareketle, kimlerden konut aldıkları tespit edilecek. Konut satıcılarının tapu bilgilerinden hareket ederek de diğer konut satışları bilgisine ulaşılacak. Böylece satıcıların toplam konut satış hasılatı, beyanları ile karşılaştılacak. Eğer satıcıların sattıkları fiyatla, beyan ettikleri arasında fark bulunursa mükellefler üzerinde denetim yapılacak ve beyanlarını düzeltmeleri istenecek.

Yine konut sektörüne yönelik çalışmalar kapsamında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden alınan gayrımenkul alım-satım ve ipotek bilgileri analiz edilecek. Gayrımenkul Sermaye İradı, değer artış kazancı ve veraset intikal vergisi ile KDV yönünden riskli mükellefler tespit edilerek söz konusu mükellefler belirlenecek. Böylece buradan da özellikle konut sektöründe kiralarla ilgili tespitler yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliye-konut-satisinin-izini-krediden-surecek_62925.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Maliye bu çalışması ile gayrimenkul piyasasını daha da çıkmaza soktuğunun farkında değil sanırım. Emlak değerleri rayiç bedele çekildiği zaman satış harçlarındaki artışın haksız ve adil olmayan bir artış olacağını düşünüyorum. Onun için bu çalışmalarla birlikte çok acil tapu harç oranlarının aşağıya çekilmesi, emlak piyasasında adil ve barışık bir düzeni beraberinde getireceğine inanıyorum. Toplumumuzun bu düzene, ülkemizin de bu insanlara ihtiyacı vardır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!