Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maliye Sahillerde Yazlık Alan Yabancıların Peşine Düştü

Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural'ın verdiği bilgiye göre, 2007 yılı yaz dönemi incelemeleri kapsamında sekiz merkezde turne denetimleri başlatıldı. Bunun için öncelikle mükellef tespitinde bulunuldu.

Radikal Gazetesi
Maliye Sahillerde Yazlık Alan Yabancıların Peşine Düştü

b>Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, büyük şehirlerdeki gayrimenkul satışlarından sonra, sahillerde yabancılara satılan yazlıkları da vergi kaçağı açısından incelemeye aldı. Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural'ın verdiği bilgiye göre, 2007 yılı yaz dönemi incelemeleri kapsamında sekiz merkezde turne denetimleri başlatıldı. Bunun için öncelikle mükellef tespitinde bulunuldu.

İncelenecek mükelleflerin de işletme büyüklüğü ya da net satışa göre seçilmesi görüşü benimsendi. Kurul, işletme büyüklüğünde 2006 yılı için 1.2 milyon YTL, satışta da 2.5 milyon YTL sınırını baz aldı. Daha sonra da yaklaşık 100 hesap uzmanı, denetim bölgeleri olarak ilan edilen Adana, Antalya, Alanya, Didim, Kuşadası, Bursa, İstanbul, Gebze ve Bodrum'a gönderildi.

100 YTL'nin 40'ı kaçıyor
Kurul başkanı Vural, vergi denetimlerinde büyüklük açısından ilk 5 bin mükellefi hedef kitle olarak aldıklarını belirtti. Vural, incelemelerini de, risk analizleri sonrasında riskli gördükleri mükellef ve sektörlerde yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

Geçen yıldan itibaren Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerdeki gayrimenkul satışlarını sektör denetimleri kapsamında incelemeye alan hesap uzmanları, aynı tür çalışmayı yabancılara mülk satışı için de başlattı. Bu amaçla geçen yıl Fethiye ve Marmaris'te yabancılara satılan mülklerin satış değerlerinin tapuya doğru bildirilip bildirilmediğine dair bir ön inceleme gerçekleştirildi. Bu kapsamda Fethiye'de 33, Marmaris'te dokuz mükellef incelemeye alındı. Yapılan kontrollerin ardından da 156 ayrı rapor düzenlendi.

Söz konusu raporlara göre, incelenen mükellefler Fethiye'de yabancılara 220 milyon 748 bin 540 YTL, Marmaris'te ise 61 milyon 117 bin 265 YTL tutarında mülk sattı. Ancak Fethiye'de satış tutarının 96 milyon 55 bin 118 YTL'si, Marmaris'te de 16 milyon 703 bin 505 YTL'si gizlendi. Bu yolla da devlete daha düşük harç ödendi. İki ilçedeki yabancılara mülk satışı denetimlerinde, incelenen matrah 169 milyon 107 bin 182 YTL, bulunan matrah farkı da 112 milyon 758 bin 623 YTL oldu. Böylece yabancıların edindiği gayrimenkuller karşılığı elde edilen her 100 YTL'nin, 60 YTL'si beyan edildi, 40 YTL'si ise devletten kaçırıldı.

Hesap uzmanları, yabancıların beyanına da başvurarak, gerçekte ne kadar ödeme yapıldığı ve bunların tapuya ne şekilde yansıtıldığı ortaya koyacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliye-sahillerde-yazlik-alan-yabancilarin-pesine-dustu_54066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!