Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Maliyet Yükseldi, Fiyat Artar

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nce (İMSAD) yayımlanan sektör raporuna göre, inşaat sektörüne yatırımda en uygun dönem yaşanıyor. Raporda şu saptamalara yer verildi...

Cumhuriyet Gazetesi
Maliyet Yükseldi, Fiyat Artar

MSAD’a göre, maliyet ve faiz verileri gayrimenkulde yatırımın zamanı olduğuna işaret ediyor.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nce (İMSAD) yayımlanan sektör raporuna göre, inşaat sektörüne yatırımda en uygun dönem yaşanıyor. Raporda şu saptamalara yer verildi:

* İnşaat sektöründe gerek tüketicinin yatırım yapma eğiliminin artması gerekse faizlerin düşük bir düzeyde seyretmesi hareketlilik yaşanmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak inşaata ilişkin verilerde olumlu bir havanın oluştuğu görülmektedir.

* Bununla birlikte Nisan ayında da emtia fiyatlarında yaşanan yükseliş inşaat üretiminde maliyetleri artırıcı bir etki yapacak gibi durmaktadır. Nitekim Nisan ayını içermeyen 2010’un birinci çeyreğine ilişkin inşaat maliyet rakamlarında yüzde 3,49’luk artış yaşandığı görülmektedir.

* İnşaat sektörünün maliyetlere ilişkin güncellemelerde kullandığı bu veri aynı zamanda proje maliyetlerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla inşaat maliyetlerinde yaşanan bu artışın son dönemde yeniden canlanan konut projesi çalışmalarında maliyetleri artırıcı bir etki yaratacağı unutulmamalıdır.

* Dikkat edilmesi gereken gayrimenkul fiyatlarında etkili olan iki değişken, faiz ve inşaat malzemesi fiyatı rakamlarının mevcut durumunda gayrimenkule yatırım yapmak için en uygun zamanda olduğumuza işaret etmesidir.

* Nitekim mevcut durumda faizlerin yükselme olasılığı güçlenmiş, buna ek olarak artan emtia fiyatları, inşaat malzemesi fiyatlarını dolayısıyla inşaat üretimi maliyetlerini yükseltmiştir. Bu görünümün devam etmesi durumunda gayrimenkul fiyatlarında yükseliş kaçınılmaz olacaktır.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliyet-yukseldi-fiyat-artar-_79544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!