Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Mamak Askeri Cezaevi'ne Dair...

Mamak’ta Altyapı Sıkıntısı

Mamak’ın gecekondu yapılaşmasının yoğun olduğu mahallelerinde imarlı apartmanların artması, kanalizasyon altyapısının iflas etmesine neden oldu. Konut sayısının artması ve kanalisazyon şebekesinin yetersiz kalması nedeniyle Mutlu, Ege, General Zeki Doğan ve Tuzluçayır mahallelerinde sıkıntı yaşanıyor. Mamaklıların sorunun çözümüne ilişkin

Cumhuriyet Ankara
Mamak’ta Altyapı Sıkıntısı

Mamak’ın gecekondu yapılaşmasının yoğun olduğu mahallelerinde imarlı apartmanların artması, kanalizasyon altyapısının iflas etmesine neden oldu. Konut sayısının artması ve kanalisazyon şebekesinin yetersiz kalması nedeniyle Mutlu, Ege, General Zeki Doğan ve Tuzluçayır mahallelerinde sıkıntı yaşanıyor. Mamaklıların sorunun çözümüne ilişkin başvuruları şu ana kadar dikkate alınmadı.

Mamak Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Yusuf Sağlık, kanalizasyon sorunun genelde Mamak’ın gecekondudan yeni yapılaşmaya geçilen ve altyapının yetersiz olduğu yerlerde görüldüğünü söyledi. Altyapının bu eski kanallara bağlandığını belirten Sağlık, önceden gecekonduların olduğu bölgede şimdi 4-8 katlı binaların olduğuna dikkat çekti. Sağlık, şunları kaydetti:

“Bu kanallar eski kanallara bağlandığından ve altyapı yetersiz olduğundan bölgenin kanalları çekmiyor. Bu evlere geri tepiyor. Vatandaş bundan mağdur. Her ne kadar Büyükşehir Belediyesi’ne, ASKİ Genel Müdürlüğü gibi yerlere dilekçe yazılmasına karşın, Belediye Meclisi’ne önergeler verilmesine karşın halen Mamak’taki bu altyapı sorunu çözülemedi. Mesela bu bölgelere gittiğimizde insanların söylediği ‘bizim kanallarımız yetersiz, evlerimizi su basıyor ve bunun giderilmesini istiyoruz’ şeklinde. Biz de bunu yetkililere iletiyoruz ama bir türlü bu sonuç alınamıyor.”

Belediye çalışmalarının daha çok görselliğe yöneltildiğini, altyapıya yönelik projelerin yetersiz kaldığını savunan Sağlık, “Vatandaşlar bu konuda mağdur ve bu halen sorun devam ediyor. Özellikle Mutlu, Ege, General Zeki Doğan ve Tuzluçayır gibi mahallelerde bu sorun görülüyor. Sokakta yürüdüğünüzde kanal kapaklarından kokular yayılıyor. Böylesi bir problem Mamak’ta sürekli var” dedi. Sağlık, bölge sakinlerinin gösterdiği tepkilerin de dikkate alınmadığını, evleri su ve pislik bastığına dikkat çeken Sağlık, şöyle konuştu:

“Yağışların fazla olduğu bugünlerde kanallar çekmiyor. Suyu dışarıya vuruyor. Evlerin mutfaklarından kanal kokuları geliyor. Vatandaş bu konuda şikâyetçi. Gecekondudan apartmana geçen her yerde bu sorun var. Sokaklarda yürüdüğünüzde bu sorunu görüyorsunuz. Ya kanallar çok küçük kaldırmıyor ya da temizlenmiyor, geri tepiyor. Onun için Mamak’taki bu kanalizasyon sorunu acilen çözülmeli.”

‘Kanal parası peşin alınıyor ama altyapı yapılmıyor’

ASKİ Genel Müdürlüğü’ne altyapıyla ilgili ihale verildiğini vurgulayan Sağlık, şirketlerin gelip birkaç sokağı yaptıktan sonra gittiklerini kaydetti. Sorunun çözümüyle ilgili çalışmaların yaz aylarında yapılabileceğini anlatan Sağlık, “Vatandaşa bir yazı gönderiyorlar. Kanalı kendi evinizin bahçesinde oluşturacağınız foseptik kuyu akıtın diyorlar. Şimdi vatandaş altyapı vergisini, atık su bedelini ödüyor. Böyle bir talepte niye bulunuluyor? Bu uygulama ancak köylerde uygulanır. Şehirde nasıl yapılabilir?” diye konuştu. Apartmanları yapan müteahhitlerden kanal parasının peşin alındığına dikkat çeken Sağlık, “Ama ondan sonra altyapı çalışması yapılamıyor. Bu müteahhitlerden alınan paralar nereye harcanıyor? Bunun sorgulanması gerekiyor” dedi. Ege Mahallesi Muhtarı Ali Kahraman, bölgesindeki altyapının eski olduğunu vurguladı. Eskiden gecekondu olan yerlerde şimdi 8-9 katlı binalar yapıldığını belirten Kahraman, binaların kat sayısının artmasını karşısında kanalların bunları taşımadığını kaydetti. Bunun yanında eski yolların da kendini koruyamadığını dile getiren Kahraman, yeni yollara yeni kanalizasyon döşenmediğini aktardı. Kahraman, “Kanalla ilgili çok ciddi sorun var Ege Mahallesi’nde. Onun için bir an önce buradaki kanalların yapılması gerekiyor. Her taraf patlıyor sürekli. Bizim en büyük sorunumuz altyapı ve kanalizasyondur” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mamakta-altyapi-sikintisi_80859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!