Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Manhattan Emlak Piyasası Canlanıyor

Lehman Brothers'ın iflasıyla 2008'den bu yana çalkalanan emlak piyasasının girdiği krizden nispeten yara almadan çıkan Manhattan, emlakta toparlanma işaretleri gösteriyor. Manhattan Emlak Kurulu REBNY'nin verilerine göre, özellikle kiralık ve satılık konut sayısında olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu yıl ikinci çeyrekte, ev satışları dolar bazında

Referans Gazetesi
Manhattan Emlak Piyasası Canlanıyor

STRONG>New York'ta Ne Var Ne Yok?
 
EMLAK
 
Manhattan emlak piyasası canlanıyor

Lehman Brothers'ın iflasıyla 2008'den bu yana çalkalanan emlak piyasasının girdiği krizden nispeten yara almadan çıkan Manhattan, emlakta toparlanma işaretleri gösteriyor. Manhattan Emlak Kurulu REBNY'nin verilerine göre, özellikle kiralık ve satılık konut sayısında olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu yıl ikinci çeyrekte, ev satışları dolar bazında yüzde 72 artarak 7.6 milyara yükselmiş, New York bazında satışlar yüzde 65 artmış durumda.

Uluslararası bankacılık deneyiminin ardından müşterilerinin talepleri doğrultusunda ticari yapılarla emlakçılığa başlayan ve Manhattan'da halihazırda Fox Residential firmasında lüks konut piyasasına hizmet veren 30 yıllık emlakçı Emel Glicksman, Manhattan'da son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Piyasadaki durgunluğun aşılmaya başlandığını belirten Glicksman, "2008 sonunda kriz patlak verince ev sahipleri evlerini satmaktan vazgeçti ve piyasada satılık ev sayısı azaldı. Wall Street'in istikrarı yakalamasıyla 2009'da tekrar yüksek fiyatlarla piyasaya konan evlerse satılmadı" dedi. Glicksman bu yıl piyasada toparlanma olduğunu, 2010'da ev satışlarının bir önceki yıla çok büyük oranda arttığını belirtti. Manhattan'da geçen yıl satışa çıkarılan bir ev 6 ayda satılırken, bu sürenin şu an 3 aya düşmüş olması piyasanın canlandığının göstergesi.
 
FİYATLAR
 
Wall Street'te pazarlık yüksek


Manhattan'da ev satın alma kurallarının değiştiğini belirten Emel Glicksman, krizin etkisiyle pazarlığın literatüre girdiğini söyledi. "Eskiden satışta olan bir evi almak için müthiş bir rekabet vardı ve satış fiyatının üstünde teklif vermek gerekiyordu" diyen Glicksman, bugün Manhattan genelinde yüzde 10'luk bir pazarlık payının söz konusu olduğunu vurguladı. Krizin Manhattan genelinde etkisinin en çok kuzey ve güney bölgelerde hissedildiğini anlatan Glicksman'a göre, Manhattan'ın kuzeyinde Harlem ve güneyinde Wall Street bölgelerinde pazarlık payı yüzde 30-40'lar seviyesine çıkabiliyor.

Manhattan'da 45 milyon dolar civarında değer biçilen evlerin satılmasının istisna olduğunu belirten Glicksman, lüks konutların 3 milyon dolardan başlayarak düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Bugün Manhattan'da lüks konut piyasasında tek odalı daireler 3-5 milyon, iki odalılar 5-6 milyon, üç odalılar ise 6-7 milyon dolar seviyelerinde satılıyor.

Manhattan'da ev alıp ertesi yıl yüksek değerden satma anlamına gelen ‘flip' olgusunun halihazırda sona erdiğini belirten Glicksman, mortgage ile yatırım amaçlı satın alınacak kondo tabir edilen apartman dairelerinin ancak kendi giderlerini karşılayabileceğini, ancak apartmanların değerlerinin artacağını belirtiyor. Ev kiraları büyüklüğüne göre stüdyolarda 2200 dolardan başlarken 3 odalı daireler 8-25 bin dolar arasında kiraya verilebiliyor.
 
SANAT
 
New York'ta sanatla eğlence iç içe


20 yaşında tesadüf eseri çaldığı piyanoda bir virtüöz olduğu anlaşılan ve bugüne kadar Chen Halevi, Natalie Clein, Belcea Quartet gibi dünya çapında sanatçılarla sahneye çıkan piyanist Emir Gamsızoğlu, bir süredir yaşadığı New York'ta sanatçı olmaktan memnun. Carnegie Hall'dan Village'de Vivaldi Café'ye kadar farklı mekânlarda klasik müzik dinletileriyle ilgi topluyor. Gamsızoğlu, "New York'ta sanatçılık ve sanat tabii ki Türkiye'den ve Fransa'dan çok çok farklı" dedi.

Gamsızoğlu'na göre özellikle İstanbul'da sanat ve eğlence sektörleri birbirlerinden yararlanamıyor. "İstanbul'da sanatçılar eğlence sektörünü aşağı görürken, eğlence sektörü de gerçek sanatçılardan faydalanmasını pek bilmiyor ve istemiyor. Oysa burada kimsenin kimseye önyargısı yok" diye konuştu. Bu karşılıklı desteğin sanatçılara kendilerini gösterme fırsatı vermesi, New York'u sanatçıları mutlu eden bir kent haline dönüştürüyor. İstanbul hakkında bir eser yazmayı da planlayan Pulitzer ödüllü besteci, İstanbul'da Mehmet Ali Alabora'yla İş Sanat'ta son iki yıldır gerçekleştirdiği ‘Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar' gösterisine 2010-11 sezonunda da New York-İstanbul arasında mekik dokuyarak devam edecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/manhattan-emlak-piyasasi-canlaniyor_81986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!