Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mantar gibi Seçimkondu

Her seçim öncesi yaşananlar yine tekrarlanıyor. Başta İzmir olmak üzere, Ege’deki çeşitli yerleşim merkezlerinde kaçak yapıların sayısında artış gözleniyor. Belediye başkanları, cezaların yetersizliğine ve seçim öncesi aflara dikkat çekiyor.

Milliyet EGE
Mantar gibi Seçimkondu

Her seçim öncesi yaşananlar yine tekrarlanıyor. Başta İzmir olmak üzere, Ege’deki çeşitli yerleşim merkezlerinde kaçak yapıların sayısında artış gözleniyor. Belediye başkanları, cezaların yetersizliğine ve seçim öncesi aflara dikkat çekiyor

Uzmanlar ne diyor?

Depremde zarar görür

Prof. Dr. Ömer Zafer Alku (İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı): Her seçim öncesi
imar affı konusu gündeme gelir. Bu sırada vatandaş süratle kaçak bina yapar. Mühendislik hizmeti verilmeyen yapılar sağlıklı olamaz. Yapılmadan önce mühendis gözetiminde projelendirilmesi gerekir. Bu şekilde yapılmazsa bir depremde ya hasar görür ya da yıkılır.

Siyasi rant uğruna

Süleyman Batmazoğlu (İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Yöneticisi): Bazı yerel yöneticiler, seçimlerden önce kaçak yapıları görmezden geliyor. Ruhsatsız bina
yapanlar ve yaptıranlar hakkında cezalar öngören yasa mevcutken, siyasi rant uğruna bunlara göz yuman yerel yönetim anlayışı, kaygı verici ve kabul edilemez boyutta.

İşte başkanların görüşleri

Rekor başvuru

Muzaffer Tunçağ (Konak): Denetimlerimizi yoğun şekilde yürütüyoruz. Kaçak yapılaşmaya karşı savcılığa en fazla başvuruda bulunan belediye biziz. Hükümetlerin çıkardığı aflar elimizi kolumuzu bağlıyor. Üç ay önce çıkan afla birlikte müthiş patlama oldu. Numarataj almak için belediyemize 7 bin başvuru yapıldı.

Özendiriliyor

Cevat Durak (Karşıyaka): Sağlıksız ve kaçak yapılaşmayla mücadele ediyoruz. Yapı Kontrol Müdürlüğü’ndeki ekip sayısını artırdık, denetimleri sıklaştırdık. Fakat, seçim öncesinde çıkarılan, ruhsatsız yapılara su ve elektrik bağlanmasına yönelik aflar, kaçak yapılanmaları daha da özendirici hale getiriyor.

Elimiz bağlı

Abdül Batur (Narlıdere): Seçim döneminde gecekondu sayısında artış yaşandığı doğru. Biz tespitlerimizi yaptık. Savcılığa başvurduk. 41 kaçak yapıyla ilgili yıkım kararı çıktı. Taviz vermeye hiç niyetimiz yok. Ama seçim ve çıkarılan aflar elimizi kolumuzu bağlıyor. Her şeye rağmen denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

Taviz yok

Ensari Bulut (Çiğli): Seçim öncesinde ekip sayısını ve denetimleri artırdık. Belediyemizin Yapı Ruhsat Şubesi’yle zabıta ekipleri denetimlerini sürdürüyor. Daha önce de kaçak yapılaşmalar konusunda vatandaşı bilinçlendirici broşürler dağıtıp, anonslar yaptık. Bu konuda taviz vermedik, vermeyeceğiz...  

http://www.yapi.com.tr/haberler/mantar-gibi-secimkondu_66262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!