Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mantolama ile Bina Başına Yılda 16 Bin 362 TL Tasarruf

2012 yılında doğalgaza yapılan zamlar sonrasında mantolama ile yapılarda sağlanan enerji tasarrufu ile geri kazanım süresi 3 yıl 6 aydan 2 yıl 9 aya kadar düştü. Halkı ısı yalıtımı ile birlikte yapılabilecek tasarruf konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan Blue’ Safe Mavi Kale, BEP TR hesaplama programında İstanbul için ısı yalıtımı yapılmış ve

yapi.com.tr
Mantolama ile Bina Başına Yılda 16 Bin 362 TL Tasarruf

2012 yılında doğalgaza yapılan zamlar sonrasında mantolama ile yapılarda sağlanan enerji tasarrufu ile geri kazanım süresi 3 yıl 6 aydan 2  yıl 9 aya kadar düştü. Halkı ısı yalıtımı ile birlikte yapılabilecek tasarruf konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan Blue’ Safe Mavi Kale, BEP TR hesaplama programında İstanbul için ısı yalıtımı yapılmış ve yapılmamış model yapı üzerinde gerekli enerji ihtiyaçlarının ve doğalgaz maliyetlerinin hesaplandığını bildirdi. Firmadan yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da taban alanı 300 metrekare olan 4 katlı bir yapının model alındığı hesaplamada, sonuçlar şöyle:

- Model yapıda mantolama yapılmadığı taktirde ısınma için gerekli doğalgaz ihtiyacı yıllık 412 bin 509 kWh. Bu, Ocak 2012 doğalgaz birim fiyatları ile 24 bin 267 TL maliyet anlamına geliyor. Ocak 2011 doğalgaz birim fiyatları ile 21 bin 102 TL ısınma giderleri için yeterliydi.

- Eğer bu model yapı Blue’ Safe Mavi Kale Mantolama Sistemleri ürünlerinden 5 cm kalınlıkta ve silikon esaslı bir son kaplama malzemesi ile mantolanırsa, mantolamanın metrekare birim maliyeti KDV dahil 40 TL/metrekare. Bu da yapı için yaklaşık 40 bin TL mantolama maliyeti anlamına geliyor. Çatı ve zeminde de yalıtım yapıldığında, toplam 8.000 TL  maliyet anlamına geliyor. Mantolama ile birlikte zeminde ve çatıda yalıtım yapıldığında, ısınma için gerekli doğalgaz 134 bin 371 kWh’a iniyor ve Ocak 2012 birim fiyatları ile 7 bin 905 TL’ye karşılık geliyor. Yani toplamda yalıtım ile tasarruf edilebilecek miktar, bir senede 16 bin 362 TL oluyor. Model yapıda mantolama için ödenen toplam rakam, Ocak 2012 doğalgaz fiyatları dikkate alındığında 2 yıl 9  ay gibi bir sürede doğalgaz harcamasından yapılacak tasarruf ile geri kazanılabiliyor. Ocak 2011 doğalgaz fiyatları ile mantolama için harcanan rakam, 3 yıl 6 ayda geri kazanılıyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mantolama-ile-bina-basina-yilda-16-bin-362-tl-tasarruf_91220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!