Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marcus Aurelius'un Başı Depodan Çıkıyor

Ağlasun ilçesi sınırlarında yer alan Sagalassos Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan Roma imparatorları Hadrian ile Marcus Aurelius'a ait heykeller, Burdur Arkeoloji Müzesi'ne yapılacak imparatorlar kültünde sergilenecek. Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün talebi üzerine Antalya Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, imparatorlar

Zaman Gazetesi
Marcus Aurelius'un Başı Depodan Çıkıyor

Ağlasun ilçesi sınırlarında yer alan Sagalassos Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan Roma imparatorları Hadrian ile Marcus Aurelius'a ait heykeller, Burdur Arkeoloji Müzesi'ne yapılacak imparatorlar kültünde sergilenecek. Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün talebi üzerine Antalya Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, imparatorlar heykellerinin sergilenmesi için gerekli olan projeyi hazırladı. Müzenin Sagalassos'la ilgili kısmında yer alacak imparatorlar kültünün yapımında Sagassos kazı ekibi de görev alacak.

Burdur Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Tanır, heykellerinin sergilenmesiyle ilgili olarak "Eserlerin güzel bir ortamda sergilenmeleri için yaptığımız çalışmalar sonuca ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanı'mız Ertuğrul Günay da bu eserleri görmek için 3 kere Burdur'a gelmişti." dedi. İki yıl önce bulunan Hadrian'ın dev boyutlardaki heykeli, geçtiğimiz yıl Londra British Museum'da sergilenmiş, serginin ardından yer sıkıntısı nedeniyle depoya kaldırılmıştı. 2008'de bulunan Aurelius heykeli ise Amerikan Archaeology dergisi tarafından '2008'in en önemli 10 arkeoloji olayı' arasında gösterilmişti. M.S. 161-180 yıllarında Roma tahtına oturan 'Beş İyi İmparator'dan sonuncusu sayılan Marcus Aurelius'un son günleri, 'Gladyatör' adlı filme de konu olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marcus-aureliusun-basi-depodan-cikiyor_71637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!