Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mardin'de Çarpık Yapılaşmaya Darbe

UNESCO'ya dünya kültür mirasına aday kent gösterilen 7 bin yıllık tarihi ve eşsiz mimariye sahip Mardin'de, 50 ile 60 yıl önce yapılan betonarme çarpık binaların yıkılmasına karar verildi. Çarpık binalar arasındaki kamu binalarının yıkılmasına önceki gün Türk Telekom binasıyla başlanırken, diğer binaların yıkımına 46 gün sonra devam edileceği

Sabah Gazetesi
Mardin'de Çarpık Yapılaşmaya Darbe

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO'ya dünya kültür mirasına aday kent gösterilen 7 bin yıllık tarihi ve eşsiz mimariye sahip Mardin'de, 50 ile 60 yıl önce yapılan betonarme çarpık binaların yıkılmasına karar verildi. Çarpık binalar arasındaki kamu binalarının yıkılmasına önceki gün Türk Telekom binasıyla başlanırken, diğer binaların yıkımına 46 gün sonra devam edileceği belirtildi.

Mardin Valiliği, Belediye ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle kaçak, çarpık ve sonradan çıkma 2 bin 500 bina yıkılacak. Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu, yaptıkları anlaşma gereğince konutları yıkılacaklara TOKİ'den konut, arsa veya nakit para ödemesi yapılacağını söyledi. Pamukçu, "Bu konutların içinde Türk Telekom, eski belediye, eski Bağ- Kur, gümrük, tapu hizmet binaları da var" dedi.

Önce kamu binası yıkıldı

Türk Telekom Başmüdürü Ahmet Alevcan yıkıma kendi binalarından başlamalarından duyduğu mutluluğu ifade etti. Alevcan, yeni hizmet binaları yapılıncaya kadar Yenişehir'de kiralık binada hizmete devam edeceklerini söyledi.

Yenileme için 800 milyon YTL ayrıldı

Yıkılacak binaların kamulaştırma çalışmalarına ve TOKİ tarafından inşa edilecek yeni konutlar için toplam 800 milyon YTL para harcanacak. Belediye Başkanı Metin Pamukçu, Mardin'i eski kimliğine kavuşturacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mardinde-carpik-yapilasmaya-darbe_63686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!