Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marifet İstanbul'u Satmak Yerine Yeni İstanbullar Yaratmak Değil midir?

Önemli olan, zaten dünya coğrafyası üzerinde çoğu millete ve devlete nasip olmayan, çok kıymetli yerleri haraç mezat satmak değil de, yeni değerler üretmek ve satmaktır... Yoksa İstanbul'u satmak kolaydır. Niye zor olsun ki?

Hürriyet Gazetesi/Yalçın BAYERayın Başbakan, Türkiye'de gayrimenkul sektöründe hareketlenme ve canlanma yaşandığını belirterek, daha önce satılan karayolları ve yeni ihale edilen İETT'nin arsasına atıfta bulunarak, "Bizim toprağımızın, bizim gayrimenkulümüzün" nereye geldiğini vurguluyor. Sonra da ekliyor: "Devleti idare etmek bu mudur? Hangi başarılı işadamı burayı alır da, depo olarak kullanır?"

Hemen belirtelim, kendileri iyi bir emlakçı değil.

Sayın Başbakanımız, İstanbul zaten kıymetli... Bu haliyle park yeri de kıymetli, İETT garajı da kıymetli... Bir Londra'da, bir Paris'te, bir Moskova'da, bir Kiev'de, Bir New York'ta bir Tokyo'da bir santimetre kare yer ne kadar kıymetliyse; İstanbul'da da durum aynıdır.

Yani İstanbul, Türkiye'nin 'tek taş pırlanta yüzüğü'dür. O tek taşı da kim almak istemez. İyi de bu yerlerin park olarak kalmasının kime ne zararı var? Bu araziler bugün milyarlara varan rakamlar ediyorsa, bu, yarın da edecek, öbür gün de edecek demektir. Belki de bir 800 milyona değil de, on 800 milyona satılacaktır.

Ancak; yarın, öbür gün bu havasızlıkta ve oksijensizlikte, İstanbul'un cinneti ne olacaktır? Tıpkı bugünkü gibi!

Önemli olan, zaten dünya coğrafyası üzerinde çoğu millete ve devlete nasip olmayan, çok kıymetli yerleri haraç mezat satmak değil de, yeni değerler üretmek ve satmaktır... Yoksa İstanbul'u satmak kolaydır. Niye zor olsun ki?

Bakınız Atatürk, yeni bir cumhuriyete, adeta sıfırdan bir başkent yaratarak katma değer vermiştir. Neredeyse Ankara'ya bir belediye başkanı gibi çalışmış...

Acaba Atatürk İstanbul'un değerini, kıymetini bilmiyor muydu da, Ankara'ya yerleşti? Yoksa o, ülkeye yeni değerler katmanın sevdasında mıydı? T.M.

Topbaş: Üzülüyorum... Ama çok çalışmak istiyorum
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün köşemizde kendisine yönelik 'su' konusunda iki gün içinde farklı söylemlerini ve İETT arsası üzerindeki Mimarlar Odası’nın plan tadilatı konusunda yargıya gittiğini belirten yazımız üzerine kızmış... Adımızı vermeden "Bunlara çok üzülüyorum. Çok iş yapmak istiyorum" demiş.

Sonra da yargıya saygıları olduklarını ve yargının vereceği bir kararı değerlendireceklerini eklemiş.

Topbaş dün İETT arsasının ihalesinden önce gazetecilere aynen şunları söylemiş: "Maalesef ihale günü bir yazarımız tutuyor kalkıp ihaleyi neredeyse olumsuz etkileyecek şekilde bir yazı yazıyor. Sormak lazım maksadınız nedir? Ne yapmak istiyorsun? Hoş şeyler değil bunlar. Ülkede taş üstüne taş koymaya çalışan, gecesini gündüzüne katan, hayatını ortaya koyan insanlar var. Bir taraftan da engel olmaya çalışan, paçadan tutan, devamlı birtakım sorunlar çıkarak işi yavaşlatan ve bundan da keyif alan insanlar var. Ama bunlara rağmen biz yolumuza devam edeceğiz. Üzülüyorum, ülkem adına üzülüyorum. Orada biz arazinin imar durumunu belirlemiş durumdayız. İmar durumu belli, net. Evet yargıya giderse yargıya sonsuz saygımız var. Ama bu Maslak hattı üzerinde ciddi emsaller kullanmış yapılar var. Neredeydiniz diye sormak lazım. O zaman neredeydiniz. Ne kadar müdahale ettiniz. Hangi sürede yargıya gittiniz geçmişte. 7-8 emsaller kullanılırken, 8-9 emsaller varken sorgulamak lazım. Kamunun, milletin, halkın arazisini değerlendirirken kalkıp bir uç oluşturmanın anlamı yok. Ama inşallah güzel bir netice alacağız, bekliyoruz. Bunlarla mücadele ederek iş yapmaya çalışıyoruz. Hizmet bekliyorsunuz. Bu kenti çok farklı boyuta taşımaya çalışıyoruz. Oyunları çözmeye çalışıyoruz, derdimiz bu.

Bu arazi kamunun, İstanbulluların malı. En iyi şekilde değerlendirmek durumundayız. Bu araziyi alacak kişilerle ilgili yapılacak şeyde biz kararımızın arkasında dururuz Meclis'te. Yargının verdiği karar değerlendirilir. Bu dosyaları tek tek gözden geçiriyoruz.

Basına karşı kırgın değilim. Zaman zaman bazı meslektaşlarımız, arkadaşlarımız, dostlarımız çiziyor, yazıyor. Zorluklara rağmen iş yapmak daha güzel haz burada. Kolay işleri herkes yapar."

http://www.yapi.com.tr/haberler/marifet-istanbulu-satmak-yerine-yeni-istanbullar-yaratmak-degil-midir_52894.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!