Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marinalar Doldu, Rahmi Koç Bile İstese Torpil Yok

Yerli ve yabancı yatçıların yoğun ilgisiyle karşılaşan yat limanlarında (marina) yer yok. Kapasiteleri yüzde 100 dolan marinalar ancak 2-3 yıl sonrasına gün verebiliyor. "Çok önemli kişiler"den bile torpil ricası alan marinacılar ise çaresiz. Çünkü, en az 30 bin adet olması gereken Türkiye marina kapasitesi, henüz 12 bin seviyesinde.

Referans Gazetesi
Marinalar Doldu, Rahmi Koç Bile İstese Torpil Yok

Yerli ve yabancı yatçıların yoğun ilgisiyle karşılaşan yat limanlarında (marina) yer yok. Kapasiteleri yüzde 100 dolan marinalar ancak 2-3 yıl sonrasına gün verebiliyor. "Çok önemli kişiler"den bile torpil ricası alan marinacılar ise çaresiz. Çünkü, en az 30 bin adet olması gereken Türkiye marina kapasitesi, henüz 12 bin seviyesinde.

Kapasite yetersizliği en zengin turistin Türkiye'ye gelişini de olumsuz etkiliyor. Dünya sularında yüzen yüzlerce mega yat, bağlanacak yer olmadığı için Türkiye'ye uğramıyor. Tekne sahibi olup yer bulamayanların kendilerinden torpil istediğini belirten Setur Marinas Genel Müdürü Vedat Midilli, "İnsanlar ciddi bir para verip tekne alıyor ama sonra bakıyor ki bağlayacağı yer yok. O zamanda eşten dosttan torpil aramaya başlıyor" derken, Milta Bodrum Marina Genel Müdürü Ömer Karacalar ise, "Şu anda 450 yat bağlama kapasitemiz var. Ancak marinada 520 tekne var. Bize başvurup yer bulamayan çok. Torpillere bile cevap verecek durumda değiliz" diyor.

Türkiye'de halen turizm işletme belgeli 30'a yakın marina var. Bu marinalarda 8 bin 500 adet yat bağlama kapasitesi bulunuyor. Bu sayı barınaklar ve koylardaki bağlama kapasiteleriyle birlikte 12 bine kadar çıkıyor. Ancak Türkiye'nin artan ihtiyaca cevap verebilmesi için en az 30 bin yat bağlama kapasitesine ulaşması gerekiyor.

Son yıllarda özellikle İstanbul'daki marinalarda yer bulmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Koç Grubu'na ait Setur Marinas Genel Müdürü Midilli, "İstanbul'da bu sıkışıklık 2 yıldır devam ediyor. Turizm işletme belgeli 2 marina var. Bunun dışında boğazda ve Marmara kıyılarında birçok barınak var. Ancak son yıllarda tekne sahipliğinde yaşanan artış mevcut yerleri doldurmuş durumda. Tekne alıp bağlayacak yer bulamayanlar, torpil istiyor" dedi.

Torpillere de cevap veremiyoruz

Yüzde 100'ün üzerinde doluluk yaşayan Milta Bodrum Marina'nın Genel Müdürü Ömer Karacalar da, yat bağlama kapasiteleri 450 olmasına rağmen, marinada 520 tekne bulunduğuna dikkat çekerek, birçok başvuruyu geri çevirdiklerini, torpillere bile cevap verecek durumda olmadıklarını vurguladı. Marina inşaatlarındaki gecikmelerden yakınan Karacalar, bu nedenle belli metrenin üstünde olan ve çok para bırakan 2-2 bin 500 mega yatın kapasite yetersizliği nedeniyle Türkiye'ye gelemediğini söyleyerek, Bodrum'da şu anda 3 marina olduğunu, inşaat halinde olan ya da tahsisi yapılmış marinaların bulunduğunu anlattı. Karacalar, "Maalesef bürokrasi yapım süresinin uzamasına neden oluyor. Bir marina yapmak isterseniz eğer çok şanlıysanız 3 -5 yılı bulur" dedi.

Bugün Akdeniz çanağının Batı kısmının dolu olduğunu kaydeden Karacalar, İtalya, Fransa ve İspanya'da yer olmadığını ifade ederek, "Geriye Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye kalıyor. Amacımız Yunanistan ile birlikte Ege çanağını canlandırmak. Son yıllarda artık kışın da marinalar yüzde 100 doluyor. Yurtdışından gelen teknelerin çoğu Almanya, İngiltere ve Hollanda'dan geliyor" diye konuştu.

2-3 yıl sonrasına gün veriliyor

Türkiye'nin en eski marinalarından biri olan Ataköy Marina'da uzun bir süre yöneticilik yapan Sedat Altunay ise, marinalarda yer kiralamak isteyenlere artık 2-3 yıl sonrasına gün verildiğini söyledi. Bu sorunu yeni marina yatırımının yapılmamasına bağlayan Altunay, şöyle konuştu: "Talep artışı nedeniyle tekne bağlama ücretlerine de zam yapıldı ama insanlar beni bile arayıp, yer bulmamın mümkün olup olamayacağını soruyor. Bu insanlar Türkiye'nin en önde gelen insanları. Yurtdışından gelen tekneler de Türkiye'de kendilerine yer bulamıyor. Yani Türkiye'de yat turizmini kendi ellerimizle öngörüsüzlüğe mahkum ettik. Bugün tekne satın alan insanlara 3 şey soruluyor; Paranız var mı, zamanınız var mı ve teknenizi bağlayacak yeriniz var mı? Birçok insan bu nedenle tekne almaktan bile vazgeçiyor."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/marinalar-doldu-rahmi-koc-bile-istese-torpil-yok_62263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!