Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marka Başvurularında 100 Bin Hedefi Geçildi

Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) verilerine göre, Ekim ayında 81 bin olan başvuru sayısı son iki ayda rekor bir artışa imza atarak 110 bine ulaştı. Geçtiğimiz sene 85 binde kalan başvuru sayısının bu yılın sonunda 115 bine kadar yükselmesi bekleniyor. Uzmanlar, 2011 yılını hem ulusal verilerde hem de Avrupa sıralamasında çok önemli bir derece ile

yapi.com.tr / AA
Marka Başvurularında 100 Bin Hedefi Geçildi

Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) verilerine göre, Ekim ayında 81 bin olan başvuru sayısı son iki ayda rekor bir artışa imza atarak 110 bine ulaştı. Geçtiğimiz sene 85 binde kalan başvuru sayısının bu yılın sonunda 115 bine kadar yükselmesi bekleniyor. Uzmanlar, 2011 yılını hem ulusal verilerde hem de Avrupa sıralamasında çok önemli bir derece ile kapatacak olan Türkiye'nin bu başarısını şubat ayında çıkan marka tescil zorunluluğu kararı ve ekim ayında yapılan 35. sınıf değişikliğine bağlıyor.
    
Marka başvurularındaki bu rekor artış ile ilgili açıklama yapan Adres Patent Genel Müdürü Ali Çavuşoğlu, ''TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan'ın geçtiğimiz aylarda, yıl sonuna kadar 105 bin marka başvurusunu aşarsak Avrupa birincisi olan Fransa'yı geride bırakacağımız yönündeki açıklaması ışığında, Türkiye 2011 Avrupa birinciliğini garantiledi'' dedi. Çavuşoğlu, TPE kayıtlarına göre bugüne kadar senelik olarak kaydedilen en büyük artışın bu yıl gerçekleştiğini dile getirerek, ''Bugünkü kayıtlara bakacak olursak 2011 başvuru sayısı 109 bin 979. Bu sayı geçen sene 85 bin 128 olarak kaydedilmişti. Yüzde 29,19'luk bu artış kayıtlı en yüksek oran'' ifadelerini kullandı.
    
2011 yılında yaşanan marka başvuru patlamasının temelinde şubat ayında ticaret kanununa getirilen marka zorunluluğu kararının ve ekim ayında açıklanan 35. sınıf değişikliğinin olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, marka başvurularında ekim ayına kadar gözle görülür bir artış olduğunu, ancak 35. sınıftaki değişiklik ile son iki ayda 30 binden fazla yeni başvurunun yapıldığını, böyle bir başvuru artışının Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu bildirdi.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/marka-basvurularinda-100-bin-hedefi-gecildi_90085.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!