Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Markalar 'Kira Uyarlama' Davası Açıyor

Döviz kurlarının rekor kırmasının kiralar üzerinde baskı yarattığını duyuran BMD, markaların çözümü kira uyarlama davası açmakta bulduklarını bildirdi.

yapi.com.tr
Markalar 'Kira Uyarlama' Davası Açıyor

Reuters'in haberine göre, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve Pricewaterhouse Coopers'ın birlikte hazırladığı, firmaların 2014-2016 dönemini kapsayan üç yıllık bilanço analizi yayımlandı. BMD tarafından düzenlenen gerçekleştirilen basın açıklamasında bu analizin yanında, sektörün son dönemdeki durumu da ele alındı.

Açıklamada, "Döviz kurlarının son günlerde rekor kırması, eski kontratlar nedeniyle hâlâ günlük kur üzerinden kira ödemesi yapmak zorunda kalan markaları mağaza kapatma ya da kira uyarlama davası açma noktasına getirdi" denildi. Çözüm olarak ise, "Markalara mutlaka TL seçeneği sunulmalı, yasal mevzuat markaları döviz kuruna esir etmeyecek şekilde güncellenmeli, kiralamalarda KDV oranı mutlaka yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmeli" talepleri açıklandı.

"Perakendede reel büyüme hızı düşüyor" denilen açıklamada, "Metrekare başına kira maliyeti yüzde 7.7 artarken, neredeyse yıl boyu devam eden indirim kampanyalarına rağmen metrekare başına ciro artışı sadece yüzde 4.4. Açılan yeni mağazalarla birlikte satış alanında yüzde 6.4'lük artış olduğu halde stoklar yüzde 20.1. İstihdam büyümesinde de yavaşlama var; hazır giyim özelinde ise istihdamda yüzde 2 daralma ile karşı karşıyayız. Faaliyet kârlarının büyüme oranının net satışlara oranında da bir yılda 9 puanlık düşüş söz konusu" ifadeleri yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/markalar-kira-uyarlama-davasi-aciyor_162273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!