Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Markalı Konutların Yüzde 10’u Yabancıya Satıldı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Mart 2020 sonuçları açıklandı. Endekse göre, markalı konut projeleri kapsamında satışların yüzde 9.94’ünün yabancılara yapıldığı mart ayında stok erime hızı ise yüzde 4.17 seviyesinde gerçekleşti.

yapi.com.tr
Markalı Konutların Yüzde 10’u Yabancıya Satıldı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Mart 2020 sonuçları açıklandı. GYODER, sonuçlarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “2019’un son ayından itibaren artan stok erime hızının, bu yılın mart ayında da devam ettiği ve yabancıya satışlarda önemli bir hareketlilik yaşandığı görülüyor. Ülkemizde küresel salgın önlemlerinin alınmaya başlandığı mart ayında, markalı konut projelerinde yabancıya satış oranının yüzde 9.94 seviyesinde olması, gayrimenkul yatırımlarına yabancı ilgisinin sürdüğünü gösteriyor.”

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Mart 2020 sonuçları hakkında şunları söyledi: “Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.62, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5.15 oranında artış gerçekleşti. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, şubat ayına göre mart ayında banka kredisi kullanımında yüzde 29.23 oranında artış gözlenirken, peşinat kullanım oranı ve senet kullanım oranında ise azalış gerçekleşti. Markalı konut projeleri kapsamında yabancı yatırımcılara yapılan satışların oranı mart ayında yüzde 9.94 seviyesindedir ve bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutların yüzde 40.82’lik tercih oranı ile öne çıktığı görülmektedir.”

 

 

Yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0.62
Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; mart ayında bir önceki aya göre %0.62, geçen yılın aynı dönemine göre %5.15 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %93.80 oranında nominal artış gerçekleşti.

Tüm konut tiplerinde artış
Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, mart ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde %0.27, 2+1 konut tipinde %0.10, 3+1 konut tipinde %0.21 ve 4+1 konut tipinde %0.06 oranında nominal artış yaşandı.

Yabancıya satış oranı yüzde 9.94
Mart ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %9.94’lük (son 6 aylık ortalama %8) kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlendi. Bu satışlarda %40.82 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

Peşinat kullanımında artış
Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, mart ayında peşinat kullanım oranı %43.44, banka kredisi kullanım oranı %26.17 ve senet kullanım oranı %30.39 olarak gerçekleşti. Şubat ayında peşinat kullanımı %47.46, banka kredisi kullanımı %20.25, senet kullanımı %32.29 seviyesinde gerçekleşmişti.

Stok erime hızı: yüzde 4.17
Mart ayında markalı konutlardaki stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazında %4.17 oranında erime gözlendi. Şubat ayında stok erime hızı %5.30 oranında gerçekleşmişti.

Satışların yarısı, bitmiş konut stoklarından
Mart ayında satışı gerçekleştirilen markalı konutların %50.16’sı bitmiş konut stoklarından, %49.84’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu. Şubat ayında ise satışların %50.06’sı bitmiş, %49.94’ü bitmemiş konut stoklarından oluşmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/markali-konutlarin-yuzde-10u-yabanciya-satildi_179559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!